RAPORT

Wojna na Ukrainie

Henry uderzył w USA. Setki tysięcy osób bez prądu

Burza tropikalna w USA (fot.  Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)
Burza tropikalna w USA (fot. Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)

Huragan Henry, który osłabł, stając się burzą tropikalną, pozbawił w niedzielę dostaw elektryczności setki tysięcy ludzi od stanu New Jersey do Maine w USA. Odwołano setki lotów.

Fale sztormowe i pożary. „Izajasz” nie oszczędził Nowego Jorku [WIDEO]

Tropikalny sztorm „Izajasz” nadal atakuje wybrzeża niektórych stanów w USA i niesie zniszczenia. W poniedziałek wieczorem burza tropikalna...

zobacz więcej

Henry przesunął się w głąb lądu; kiedy dotarł do południowo-zachodniej części stanu Rhode Island, towarzyszyły mu ulewne deszcze i wiatr z prędkością ok. 65 km/godz. Huragan przeradza się w burzę tropikalną, kiedy prędkość wiatru spada poniżej 120,7 km/godz.

„Lokalne władze wzywały ludzi do opuszczenia plażowych miasteczek, bo fale sztormowe wciąż zagrażają wschodniej części Long Island i południowej Nowej Anglii. (...) W niedzielę na obszarze New Jersey do Maine 140 tys. klientów zakładów energetycznych było bez prądu” – podał „New York Times”.

Zgodnie z prognozami Krajowego Centrum Huraganów w niedzielę wieczorem czasu lokalnego Henry miał jeszcze bardziej osłabnąć. Ulewne deszcze i silne wiatry mogą się utrzymać do poniedziałku.

Zobacz także: Tropikalny sztorm uderzył we Florydę


Jak poinformował „NYT”, w sobotę przed nadejściem Henry'ego w nowojorskim Central Parku spadła rekordowa ilość deszczu – 11,5 cm. Sparaliżowany został transport kolejowy na Long Island i w południowej Nowej Anglii. Przerwano zapowiadany od miesięcy z wielką pompą nowojorski koncert w Central Parku.

Kolejne ofiary huraganu Zeta w USA [WIDEO]

Co najmniej sześć osób zginęło w południowo-wschodniej części USA z powodu uderzenia huraganu Zeta w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej – podała w...

zobacz więcej

W niedzielę na nowojorskich lotniskach odwołano setki lotów. W stanach Nowy Jork i New Jersey pozalewane zostały drogi.

„Strażacy i policja w Newark uratowali 86 osób, w tym 16 dzieci, po tym, jak powódź zalała wiele pojazdów” – pisał nowojorski dziennik, powołując się na Departament Bezpieczeństwa Publicznego w Newark.

W niedzielę po południu prezydent Joe Biden powiedział, że zatwierdził deklaracje o stanie wyjątkowym w Rhode Island, Connecticut i Nowym Jorku.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc tym stanom” – zapewniał prezydent, dodając, że Federalna Agencja ds. Zarządzania Kryzysowego (FEMA) była już w regionie i jest przygotowana do wsparcia przy usuwaniu zniszczeń.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej