RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polscy żołnierze pomagają w ewakuacji. Premier pokazał zdjęcia z Kabulu

Lotnisko w Kabulu (fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)
Lotnisko w Kabulu (fot. Facebook/Mateusz Morawiecki)

Trwa ewakuacja z Afganistanu cudzoziemców i obywateli tego kraju, którzy wspierali wojska NATO. Zdjęcia z trudnej akcji, prowadzonej na lotnisku w Kabulu z udziałem polskich żołnierzy, zamieścił na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. „Wszystkim, którzy realizują tę misję jestem bardzo wdzięczny! Jesteśmy z Was dumni” – napisał.

„Cały świat z uwagą obserwuje wydarzenia w Afganistanie, sytuacja tam jest coraz bardziej dramatyczna” – napisał premier.

„Polscy żołnierze dbają o bezpieczeństwo w trakcie ewakuacji ludności – zarówno Afgańczyków, naszych dyplomatów prowadzących ewakuację, jak i pracowników instytucji międzynarodowych. Polska misja ma ogromną wartość, nie tylko dla ludzi na miejscu, ale także dla społeczności międzynarodowej i dla Polski. Wszystkim, którzy realizują tę misję jestem bardzo wdzięczny! Jesteśmy z Was dumni i czekamy na Wasz bezpieczny powrót” – czytamy.W niedzielę wieczorem szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że kolejny samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wyląduje w poniedziałek rano w Warszawie. Do tej pory samolotami do Polski sprowadzono z Kabulu, poprzez lotnisko Navoiy w Uzbekistanie, ok. 340 osób.

Trudna ewakuacja z Afganistanu. Prezydent zwołał naradę w BBN

Zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada na temat bieżącej sytuacji bezpieczeństwa, m.in. w związku z wydarzeniami w Afganistanie, odbyła się...

zobacz więcej

Tydzień temu talibowie zdobyli Kabul, stolicę Afganistanu, i przejęli władzę w kraju. Z Afganistanu wycofują się wojska NATO. Jednocześnie trwa ewakuacja cudzoziemców i tych, którzy wspierali wojska sojuszu w tym kraju. Polska ma pomóc w ewakuacji około 300 osób.

Ewakuacja prowadzona jest na lotnisku w Kabulu przez wojska Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Turcji, a także m.in. Polski. Przebiega w trudnych warunkach, bo talibowie utrudniają zdesperowanym Afgańczykom dotarcie do portu lotniczego.

NATO poinformowało, że z Afganistanu wywieziono do tej pory co najmniej 18 tysięcy osób. W sumie kraje NATO chciałyby ewakuować kilkaset tysięcy.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej