RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Straż Graniczna: służby białoruskie chciały zabrać całą grupę migrantów

Straż Graniczna o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (fot. Forum/Maciej Luczniewski)
Straż Graniczna o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (fot. Forum/Maciej Luczniewski)

Straż Graniczna poinformowała, że po jej interwencjach strona białoruska chciała zabrać całą grupę migrantów koczujących na wysokości miejscowości Usnarz Górny. Miało do tego dojść „w ostatnich dniach”. „Ponad połowa cudzoziemców opuściła teren, pozostałe osoby nie chcą opuścić miejsca koczowiska” – informuje SG.

Mieszkaniec Usnarza G.: Czekają, potem podjeżdżają samochody na niemieckich numerach

Mieszkańcy Usnarza Górnego na Podlasiu mówią, że od około miesiąca obserwują napływ nielegalnych migrantów z Białorusi. Zwracają uwagę na...

zobacz więcej

Grupa migrantów od kilkunastu dni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko- białoruskiej. Osoby te znajdują się na terenie kontrolowanym przez stronę białoruską. Większość z nich to przybysze z Bliskiego Wschodu.

Od początku sierpnia odnotowano ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Straż Graniczna zapobiegła takim próbom w przypadku ponad 1300 osób, a około 750 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców prowadzonych przez SG.

Polskie władze oceniają, że obecność imigrantów to wynik świadomego działania białoruskich, które w ten sposób chcą destabilizować sytuację w krajach UE. Wczoraj o sytuacji na granicach z Białorusią rozmawiali premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej