RAPORT

Tusk kontra Tusk

Koniec lata i nagła zmiana pogody. „Ostatni taki dzień”

Idzie jesień (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Idzie jesień (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Powoli kończą się wakacje. Z prognozy pogody wynika, że jesienna aura zacznie się w tym roku znacznie wcześniej, bo już od jutra. – Niedziela będzie ostatnim ciepłym dniem – informuje synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

Zmiana w pogodzie. Czeka nas zimna noc

W całym kraju sporo chmur, w Tatrach spodziewane są burze – powiedziała synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska. W nocy nie powinno nigdzie padać, ale...

zobacz więcej

Jak wyjaśniła synoptyk, wzrost zachmurzenia, a wraz z nim pojawiające się przelotne opady deszczu i burze, to efekt przesuwającego się do Polski niżu znad Niemiec.

W niedzielę strefa niżu będzie powoli przesuwać się w kierunku centrum i po południu oprócz zachodu obejmie już większy obszar środkowej części Polski. – W burzach na południowym zachodzie kraju może spaść do 20 mm deszczu, a porywy wiatru mogą osiągać mogą do 80 km/h – poinformowała.

W niedzielę najchłodniej będzie na Wybrzeżu, gdzie prognozowana jest temperatura od 18 do 20 st. C. W pozostałej części Polski od 21 do 26 st. C na Dolnym i Górnym Śląsku. Wiatr na obszarze Polski wschodniej będzie słaby i zmienny, natomiast na zachodzie silniejszy.

– Wygląda na to, że niedziela będzie ostatnim ciepłym dniem – powiedziała synoptyk. Jak dodała, kolejne dni, zwłaszcza poniedziałek przyniesie duże zachmurzenie, szczególnie południowej części kraju. Temperatura osiągnie maksymalnie 21 st. C.

– Jak na razie prognozy, które mamy do końca przyszłego tygodnia, wskazują na to, że taka aura utrzyma się na dłużej – powiedziała. – W ciągu dnia temperatura kształtować się będzie na poziomie 20 st. C, będzie trochę chmur, ale będą także przejaśnienia i przelotne opady deszczu, i burze – dodała.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Na początku tygodnia, w poniedziałek i wtorek, na południu i w centrum kraju zachmurzenie będzie całkowite i duże z opadami deszczu oraz z lokalnymi burzami. Opady chwilami mogą być intensywne. Z kolei na północy kraju będzie słonecznie i tam bez opadów. W całym kraju będzie chłodniej, a temperatura maksymalna wyniesie od 17 st. C do 22 st. C. Przejściowo wzrośnie także prędkość i porywistość północno-wschodniego wiatru.

W kolejnych dniach będzie zmienne zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu, a w sobotę ponownie z burzami na południowym zachodzie. "Temperatura powietrza wyniesie od 15 st. C do 20 st. C. Niższe temperatury powietrza są prognozowane także na godziny nocne. W nocy z wtorku na środę temperatura na przeważającym obszarze kraju spadnie poniżej 10 st. C, a na Suwalszczyźnie chwilami będzie około 5 st. C.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej