RAPORT

Pogarda

Kanclerz Austrii: Sprzeciwiam się temu, żebyśmy dobrowolnie przyjmowali więcej uchodźców

Według danych UNHCR z 2020 r. w Austrii przebywa ponad 40 tys. uchodźców z Afganistanu (fot. Thomas Kronsteiner/Getty Images)
Według danych UNHCR z 2020 r. w Austrii przebywa ponad 40 tys. uchodźców z Afganistanu (fot. Thomas Kronsteiner/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Puls 24 stwierdził, że jest przeciwny przyjmowaniu kolejnych uchodźców z Afganistanu. Dodał, że osoby uciekające z tego kraju powinny pozostać w regionie.

Problem z ewakuacją afgańskich współpracowników. UE skarży się na Amerykanów

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w sobotę, że ewakuacja z Kabulu do 31 sierpnia wszystkich afgańskich współpracowników UE jest...

zobacz więcej

Wywiad z kanclerzem zostanie wyemitowany w niedzielę wieczorem, ale wcześniej opublikowano jego fragmenty.

– Wyraźnie sprzeciwiam się temu, żebyśmy teraz dobrowolnie przyjmowali więcej osób i nie dojdzie do tego za mojej kadencji – stwierdził Kurz.

„Austria wniosła nieproporcjonalnie duży wkład”


– Nie sądzę, że powinniśmy przyjmować więcej ludzi, wręcz przeciwnie – powiedział kanclerz o Afgańczykach uciekających ze swojego kraju. – Austria wniosła nieproporcjonalnie duży wkład – dodał, odnosząc się do dużej liczby afgańskich uchodźców i osób ubiegających się o azyl już przebywających tym kraju. Według danych UNHCR z 2020 r. w Austrii przebywa ponad 40 tys. uchodźców z Afganistanu; w Europie więcej jest ich tylko w Niemczech – 148 tys. Jak zaznacza Reuters, populacja Austrii jest dziewięciokrotnie mniejsza niż Niemiec.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Kurz powiedział, że osoby uciekające z Afganistanu powinny pozostać w regionie, dodając, że sąsiednie Turkmenistan i Uzbekistan przyjęły odpowiednio tylko 14 i 13 uchodźców afgańskich, co potwierdzają dane UNHCR.

Zobacz także: Portugalia. Nie przyjęto obiecanej UE liczby uchodźców

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej