RAPORT

Pogarda

Problem z ewakuacją afgańskich współpracowników. UE skarży się na Amerykanów

Do UE ewakuowano dotychczas ok. 400 Afgańczyków oraz członków ich rodzin (fot. PAP/EPA/Belgian Defense Ministry)
Do UE ewakuowano dotychczas ok. 400 Afgańczyków oraz członków ich rodzin (fot. PAP/EPA/Belgian Defense Ministry)

Najnowsze

Popularne

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w sobotę, że ewakuacja z Kabulu do 31 sierpnia wszystkich afgańskich współpracowników UE jest niemożliwa, a utrudniają ją m.in. środki bezpieczeństwa podjęte przez władze USA.

Rodzina ambasadora Afganistanu ewakuowana do Polski. Są bezpieczni [WIDEO]

Ambasador Afganistanu w RP Tahir Qadiry potwierdził w rozmowie z TVP Info, że jego rodzina jest już w Warszawie. Bliscy dyplomaty przylecieli do...

zobacz więcej

Administracja prezydenta Joe Bidena postanowiła, że 31 sierpnia będzie końcową datą wycofania wojsk USA z Afganistanu. Lotnisko w Kabulu jest obecnie zabezpieczane przez 6 tys. żołnierzy amerykańskich.

Borrell powiedział w wywiadzie dla AFP, że środki bezpieczeństwa podjęte przez Amerykanów utrudniają ewakuowanie współpracowników UE z Kabulu. – Problemem jest dostęp do lotniska. Środki kontrolne oraz bezpieczeństwa, które wprowadzili Amerykanie, są bardzo silne. Poskarżyliśmy się na nie. Poprosiliśmy o wprowadzenie większej elastyczności. Nie jesteśmy w stanie przepuścić naszych współpracowników – oświadczył Borrell.

„Potrzebne rozmowy z talibami”


Dodał, że jeśli Amerykanie opuszczą Afganistan, Europejczycy nie będą mieli militarnych możliwości przejęcia i zabezpieczenia lotniska wojskowego w Kabulu, więc talibowie przejmą nad nim kontrolę. Wskazał również, że konieczne jest prowadzenie rozmów z talibami. – Jeśli chcemy wydostać nasz personel, musimy rozmawiać z talibami – zaznaczył.

Borrell podkreślił, że UE nie ma kontaktu z przywódcami talibów. – Prowadzić rozmowy nie oznacza jednać się – sprecyzował. W piątek Borrell informował, że do UE ewakuowano ok. 400 Afgańczyków oraz członków ich rodzin. W Afganistanie wciąż pozostało 300 osób z grona współpracowników UE, które próbują dostać się na lotnisko w Kabulu.

Podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Borrell powiedział, że „moralnym obowiązkiem” jest uratowanie jak największej liczby Afgańczyków, którzy pracowali dla instytucji unijnych.

CZYTAJ TAKŻE: Państwo Islamskie niezadowolone z sytuacji w Afganistanie. „Rzekome zwycięstwo”

Od zajęcia przez talibów Kabulu 15 sierpnia w porcie lotniczym w afgańskiej stolicy panuje chaos. Tysiące osób chcących opuścić kraj gromadzą się na lotnisku. Według przedstawicieli NATO i talibów od początku tygodnia zginęło tam co najmniej 12 osób.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej