RAPORT

Pogarda

Portugalia. Nie przyjęto obiecanej UE liczby uchodźców

Portugalia odebrała w tym okresie 2874 imigrantów, głównie z obozów dla uchodźców (fot. Mustafa Ozturk/Anadolu Agency via Getty Image)
Portugalia odebrała w tym okresie 2874 imigrantów, głównie z obozów dla uchodźców (fot. Mustafa Ozturk/Anadolu Agency via Getty Image)

Najnowsze

Popularne

Władze Portugalii nie wypełniły porozumienia z UE dotyczącego przyjęcia w latach 2018-2020 grupy 4 tys. uchodźców – wynika z informacji zaprezentowanych w sobotę przez urząd Wysokiego Komisarza ds. Migracji (ACM) w Lizbonie.

Wśród ewakuowanych z Afganistanu kilkoro Polaków i afgańscy współpracownicy

Z 260 ewakuowanych z Afganistanu osób kilkoro to Polacy, a pozostali to Afgańczycy, którzy współpracowali z Polskim Kontyngentem Wojskowym, czy...

zobacz więcej

Z szacunków tej portugalskiej instytucji rządowej, cytowanych przez tygodnik „Expresso”, wynika, że Portugalia odebrała w tym okresie 2874 imigrantów, głównie z obozów dla uchodźców. Przyjmowanie ich odbywało się w ramach kilku programów pomocy uchodźcom i zostało zapowiedziane przez gabinet premiera Antonio Costy w styczniu 2018 roku.

Rząd ogłosił zamiar przyjęcia 50 uciekinierów z Afganistanu


Wśród osób przyjętych przez władze Portugalii od 2018 roku przeważają obywatele Syrii, Erytrei i Iraku.

Rząd Costy, który w poniedziałek ogłosił zamiar przyjęcia 50 uciekinierów z Afganistanu, szacuje, że na terytorium Portugalii przebywa już 96 Afgańczyków. Status uchodźcy ma jednak tylko połowa z nich.

„Expresso” prognozuje, że w przeciwieństwie do lat poprzednich państwa UE nie będą w przypadku kryzysu afgańskiego skore do przyjmowania kolejnych imigrantów. Tygodnik odnotował deklaracje państw unijnych, że w większości przypadków są one gotowe jedynie udzielić pomocy osobom, które wspierały wojska międzynarodowe podczas trwającej przez blisko 20 lat misji w Afganistanie.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej