RAPORT

Pogarda

Błaszczak: opozycja totalna prowadzi działania wymierzone w bezpieczeństwo RP

Najnowsze

Popularne

Wymuszanie na Straży Granicznej, żeby otworzyła granicę, jest wymierzone w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, to jest haniebne zachowanie przedstawicieli opozycji totalnej – mówił w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w programie „Gość Wiadomości” w TVP.

Podlasie. Grupa migrantów koczuje blisko polskiej granicy, za nimi – białoruscy żołnierze

Kilkudziesięciu migrantów koczuje tuż przy polsko-białoruskiej granicy obok miejscowości Usnarz Górny w województwie podlaskim. To grupa około 50...

zobacz więcej

Błaszczak został zapytany o uchodźców przebywających na granicy polsko-białoruskiej, a także o postępowanie niektórych posłów opozycji.

– Dziś mieliśmy do czynienia ze zdarzeniami, które są haniebne. Wymuszanie na strażnikach granicznych tego, żeby otworzyli granicę; wymuszanie, żeby nie strzegli granicy, jest czymś, co wymierzone jest wprost w bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział Błaszczak.

– Robią to posłowie, którzy sami siebie nazywają opozycją totalną. Robią to prawnicy, przedstawiciele organizacji, to jest działanie na szkodę Polski i działanie na szkodę Unii Europejskiej. To jest wpisywanie się w scenariusz, który został stworzony w Mińsku – przekonywał. Zdaniem ministra „wizyty na granicy polsko-białoruskiej są przykładem zachowania typowego dla totalnych, którzy atakują w ten sposób rząd”.

Ile białoruski reżim dostaje za przewożenie imigrantów na granicę UE?

„Od każdego migranta dostarczonego na granicę Unii Europejskiej biorą podobno około 10 tysięcy dolarów” – napisał o reżimie Alaksandra Łukaszenki...

zobacz więcej

Błaszczak podkreślał, że „Straż Graniczna wypełnia swoje obowiązki w sposób należyty, jest wpierana przez Wojsko Polskie”. – Chodzi o to, żeby odstraszać tych młodych mężczyzn, którzy próbują sforsować polską granicę, a którzy są po stronie białoruskiej, żeby nie weszli na terytorium RP – powiedział.

Wyjaśnił, że uchodźcy przebywający na granicy to „obywatele państw arabskich; ludzie, którzy chcą poprawić swój status materialny”. Według niego w 2015 roku wykorzystywali oni inny szlak – bałkański, a „teraz jest próba stworzenia takiego szlaku przez wschodnią granicę naszego kraju”.

Jednoczęnie zapewnił, że granica polsko-białoruska jest szczelna. – W lipcu tego roku żołnierze Wojska Polskiego ułożyli ponad 100 kilometrów ogrodzenia. To są zasieki, zbudowane z koncertiny, czyli takiego materiału, który jest wykorzystywany przez wojsko – poinformował.

Zobacz także: 12 białoruskich żołnierzy przekroczyło nielegalnie granicę, wypychając za nią 35 imigrantów z Iraku


Zaznaczył, że umacnianie granicy polsko-białoruskiej zaczęło się już w momencie, gdy powstał problem z uchodźcami na granicy białorusko-litewskiej. W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach „wojny hybrydowej”.

150 km ogrodzenia, tysiące funkcjonariuszy i żołnierzy. Tak chronią granicę z Białorusią

Funkcjonariusze Straży Granicznej i tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego prowadzą intensywne działania ochronne na granicy polsko-białoruskiej....

zobacz więcej

Piątek to 12. dzień, w którym 32 obywateli Afganistanu, w tym cztery kobiety i 15-letnia dziewczyna, koczują w Usnarzu Górnym w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Kilkunastu strażników okrążyło obóz kordonem, po stronie polskiej stoi sześć pojazdów. Po stronie białoruskiej widać 10 uzbrojonych żołnierzy.

Podlaski Oddział Straży Granicznej nie komentuje sprawy grupy koczującej w Usnarzu Górnym. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany w środę o doniesienia w tej sprawie, podkreślał, że nikt nie koczuje po polskiej stronie granicy, a sytuacja po białoruskiej stronie to konsekwencja celowych działań prezydenta Białorusi.

W Usnarzu pojawili się posłowie opozycji – Maciej Konieczny z Lewicy, potem Dariusz Joński i Michał Szczerba z KO, a w piątek Klaudia Jachira i Urszula Zielińska z KO. Dostarczyli oni uchodźcom m.in. śpiwory i pożywienie.

Zobacz także: „Wsiedli w boeingi i przylecieli”. Mocny wpis ws. imigrantów


Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej