RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zaszczep się i żyj normalnie!”. Nowy spot i argumenty, by się szczepić [WIDEO]

Spot „Zaszczep się i żyj normalnie” (fot. Kancelaria Premiera)
Spot „Zaszczep się i żyj normalnie” (fot. Kancelaria Premiera)

„Zaszczep się i żyj normalnie!”. Tak brzmi hasło nowego spotu zachęcającego do szczepień przeciw COVID-19. Biorą w nim udział „mama”, „uczeń” i lekarz – dr Michał Sutkowski, którzy przekonują, że niezaszczepienie może wiązać się z powrotem do zdalnego nauczania i lockdownu.

MZ: Można już szczepić nastolatków preparatem Spikevax od Moderny

Od piątku dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat będą mogły zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało Ministerstwo...

zobacz więcej

Jak podkreśla w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, „w spocie wykorzystano specjalny zabieg przesuwania obrazów, dzięki któremu przechodzimy z normalnego, szczęśliwego życia do lockdownu”. „Zestawienie tych dwóch rzeczywistości dosadnie pokazuje różnicę pomiędzy światem otwartym, bez koronawirusa, a światem zamkniętym z powodu obostrzeń. To odbiorca ma zdecydować, w którym świecie chce żyć” – dodano.

– Nasze dzieci chcą być szczęśliwe. Nie szczepiąc się, możemy je ponownie skazać na naukę zdalną i problemy wywołane izolacją – mówi bohaterka spotu, gdy obraz dzieci grających w piłkę na boisku zsotaje zastąpiony ujęciami w mieszkaniu, z samotnym chłopcem.

Izolacja dzieci w czasie epidemii


W wideo, do szczepień mają przekonać dane, według których co trzeci uczeń cierpi z powodu izolacji. „Problem izolacji dzieci powstały w wyniku nauczana zdalnego to dodatkowy mocny akcent spotu. Rodzice dzieci uczących się zdalnie dostrzegają wiele negatywnych konsekwencji takiego trybu nauczania. Jak wskazują badania CBOS więcej niż co trzeci rodzic (36 proc.) obserwuje u swoich dzieci trudności z nauką i przyswajaniem wiedzy, a blisko co trzeci (31 proc.) – zahamowanie rozwoju lub regres i utratę wcześniej nabytych umiejętności” – przekazało w komunikacie CIR.

W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 już niemal 18 mln Polaków

W Polsce dotychczas wykonano dokładnie 35 114 129 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepiono – preparatem Johnson & Johnson lub dwiema...

zobacz więcej

Dr Sutkowski przekonuje, że wciąż zbyt mało osób się zaszczepiło. Zwraca uwagę na to, że 9 na 10 pacjentów szpitali chorych na COVID-19 to osoby niezaszczepione.

CIR zaznaczył, że „koronawirus to nie tylko mniej lub bardziej łagodna choroba”. „To epidemia wobec której osoby odpowiedzialne za Polskę muszą działać zdecydowanie. Brak oczekiwanego poziomu wyszczepienia Polaków może spowodować, że rządzący nie będą mieli wyboru i wprowadzą kolejne obostrzenia, a ich konsekwencje znów będą bolesne dla społeczeństwa i niekorzystne dla gospodarki” – stwierdzono.

W swoim komunikacie CIR przypomniało też, że zarejestrować się na szczepienie można nawet dzisiaj. Aby to zrobić, należy zadzwonić na infolinię 989 lub wysłać SMS o treści SzczepimySie pod numer 880 333 333. Można też skorzystać z e-Rejestracji na pacjent.gov.pl lub umówić się bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie gov.pl/szczepimysie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej