RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przebadali jedną z najdawniej uprawianych roślin. Jest bardzo zdrowa

Spożywanie prosa zmniejszyło BMI o 7 proc. u osób z nadwagą i otyłością (fot. Shutterstock)
Spożywanie prosa zmniejszyło BMI o 7 proc. u osób z nadwagą i otyłością (fot. Shutterstock)

Spożycie prosa (z którego otrzymuje się kaszę jaglaną) może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, triacylogliceroli (powszechnie znanych jako triglicerydy) i wskaźnik masy ciała BMI – informuje pismo „Frontiers in Nutrition”. W ten sposób zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia.

Zastępujesz colę „organicznymi” jogurtami? Możesz się zdziwić

„Organiczne” jogurty mogą zawierać więcej cukru niż napoje typu cola – wynika z badań opublikowanych przez pismo „BMJ Open”. Naukowcy z Leeds...

zobacz więcej

Dobrze znoszące suszę proso jest jedną z najdawniej uprawianych roślin – najstarsze ślady sprzed 8500-7000 lat p.n.e. odkryto w Chinach. W Europie było dawniej powszechne, później straciło na znaczeniu.

Ostatnio jednak odzyskuje popularność, a powierzchnia jego uprawy wzrosła (jest dotowana z funduszy Unii Europejskiej). W Polsce w 2008 r. uprawiano je na powierzchni 6037 ha.

Z prosa uzyskuje się przede wszystkim kaszę jaglaną, która wprawdzie ma nieco mniej składników odżywczych niż kasze z innych zbóż, ale nie zawiera glutenu i jest łatwiej strawna. Mąka jaglana jest używana jako dodatek do kleików i niektórych rodzajów pieczywa, ziarno prosa stosuje się w żywieniu drobiu czy ptaków egzotycznych. W Chinach, Afryce i Nepalu proso jest wykorzystywane do warzenia piwa oraz pędzenia alkoholi.

Korzyści zdrowotne z jedzenia prosa


Najnowsza metaanaliza wpływu prosa na zdrowie została przeprowadzona przez pięć organizacji pod kierownictwem Międzynarodowego Instytutu Badań nad Uprawami Tropików Półpustynnych (ICRISAT). Przeanalizowano dane z 19 wcześniejszych badań z udziałem niemal 900 osób.

Jak się okazało, spożywanie kaszy jaglanej zmniejszyło poziom cholesterolu całkowitego o 8 proc., obniżając go z wysokiego do normalnego poziomu u badanych osób. Wystąpił prawie 10-proc. spadek poziomu lipoprotein o niskiej i bardzo niskiej gęstości (tzw. zły cholesterol) i triacyloglicerolu we krwi – do wartości mieszczących się w normie. Spożywanie prosa obniżało również ciśnienie krwi, przy czym ciśnienie rozkurczowe spadło o 5 proc.

Stawiamy na zdrowie. W tym roku padnie kolejny rekord wydatków na ekożywność

Certyfikowane produkty zdobywają rynek w Polsce. Już w 2017 r. powinniśmy wydać na nie ponad 1 mld złotych – informuje „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Badanie wykazało również, że spożywanie prosa zmniejszyło BMI o 7 proc. u osób z nadwagą i otyłością (z 28,5 ± 2,4 do 26,7 ± 1,8 kg/m2), co wskazuje na możliwość powrotu do normalnego BMI (<25 kg/m2). Wszystkie wyniki opierają się na spożyciu od 50 do 200 g prosa dziennie od 21 dni do trzech miesięcy.

W co jest bogatsza kasza jaglana?


Wiadomo, że kasza jaglana jest znacznie bogatsza od innych zbóż w nienasycone kwasy tłuszczowe – ma ich 2-10 razy więcej niż rafinowana pszenica i łuskany ryż, a także znacznie więcej niż pszenica pełnoziarnista.

Otyłość i nadwaga rosną na całym świecie zarówno w krajach bogatych, jak i uboższych, dlatego potrzeba rozwiązań opartych na zdrowszej diecie jest paląca. Te nowe informacje na temat korzyści zdrowotnych płynących z prosa dodatkowo wspierają potrzebę większych inwestycji w zboże, od lepszych odmian dla rolników po rozwój agrobiznesu – powiedziała dr Jacqueline Hughes, dyrektor generalna ICRISAT. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej