RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pożary w Grecji. Polscy strażacy zostaną tam kilka tygodni dłużej

– Nadal jest co tu robić – powiedział w TVP Info bryg. Michał Langner z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP.– Nasze wsparcie jest dla Greków ulgą. Dzięki temu, że jesteśmy z nimi to sytuację udaje się opanować szybciej – dodał.

Greckie miasto Vilia Attica uratowane dzięki polskim strażakom

– Polscy strażacy uratowali przed pożarem miasto Vilia Attica, znajdujące się na zachód od Aten. Akcja trwała od środowego popołudnia do późnej...

zobacz więcej

Obecność i pomoc dla Greków zostanie przedłużona o kolejne tygodnie – powiedział Langner. Jak wyjaśnił, zadaniem na najbliższe dni jest utrzymanie pożaru w wyznaczonych granicach i niedopuszczenie, by rozwijał się w stronę południa i południowego zachodu, w kierunku miejscowości Megara.

Wspólnie z Grekami zbudowaliśmy linie obrony na północ od Zatoki Korynckiej. Wyjaśnił, że w nocy sytuacja wyglądała stabilnie, ale pojawiały się liczne „lampiony” czyli zarzewia ognia.

– Jeśli wiatr się zerwie, to może być nieciekawie – wyjaśnił. Powiedział, że pożar przy którym pracują Polacy, strawił ok. 12 tys. hektarów.

Pożar na wyspie Evia, przy którym początkowo pracowali polscy strażacy miał powierzchnię 50 tys. pożarów. To, jak wskazał, olbrzymia skala. W Polsce największy pożar z 1992 r. w Kuźni Raciborskiej pochłonął 9 tys. hektarów.

– To niezwykle trudne warunki, trudno to też porównać do tego, co mamy w kraju – mówił i podkreślił, że system antypożarowy w polskich lasach jest na znacznie wyższym poziomie niż w Grecji.

– Nasze wsparcie jest dla Greków ulgą. Dzięki temu, że jesteśmy z nimi, sytuację udaje się opanować szybciej – mówił Bryg. Michał Langner.

Grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami wyruszyła do Grecji w sobotę 7 sierpnia. Jej celem było wsparcie służb walczących z szalejącymi od kilku tygodni pożarami.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej