RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Izrael: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 zatwierdzona dla grupy 40+

Dotychczas w Izraelu przypominającą dawkę otrzymało niemal 13 proc. mieszkańców (fot. Amir Levy/Getty Images)
Dotychczas w Izraelu przypominającą dawkę otrzymało niemal 13 proc. mieszkańców (fot. Amir Levy/Getty Images)

Zespół ekspertów przy izraelskim ministerstwie zdrowia zatwierdził podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 osobom powyżej 40. roku życia. Dotychczas w Izraelu przypominającą dawkę otrzymało niemal 13 proc. mieszkańców w wieku 50 lat i więcej.

Pandemia w Izraelu. Kiedy trzecia dawka szczepionki dla wszystkich?

Ministerstwo Zdrowia Izraela zamierza zatwierdzić podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 wszystkim powyżej 12. roku życia –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Oczekuje się, że decyzja resortowego zespołu zostanie zatwierdzona przez dyrektora generalnego ministerstwa Nachmana Asza jak najszybciej. 49-letni premier Izraela Naftali Benet zapowiedział już, że przyjmie trzeci zastrzyk w piątek i namawiał osoby kwalifikujące się do zrobienia tego samego.

Trzecia dawka została również zarekomendowana kobietom ciężarnym, nauczycielom w szkołach i przedszkolach, więźniom oraz strażnikom więziennym, diabetykom oraz osobom otyłym, niezależnie od wieku.

Dawka przypominająca będzie podawana tym należącym do tych grup pięć miesięcy po podaniu drugiej, o ile nie chorowali na COVID-19.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W lipcu Izrael stał się pierwszym krajem na świecie, który zaczął podawać trzecią dawkę mieszkańcom w wieku co najmniej 60 lat i personelowi medycznemu. W zeszły piątek limit wieku został obniżony do 50 lat.

W środę kanał 12. telewizji poinformował, że ministerstwo zamierza zatwierdzić podawanie trzeciej dawki wszystkim powyżej 12. roku życia od września.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Izraelska gazeta: Lapid niszczy relacje z Polską, by przypodobać się Europie Zachodniej

Próbując zdobyć sympatię Europy Zachodniej, która niechętnie odnosi się do rządzącego Polską PiS, minister spraw zagranicznych Jair Lapid wywołał...

zobacz więcej

Trzecia dawka również w USA


Władze medyczne Stanów Zjednoczonych ogłosiły w środę, że trzecia dawka szczepionki Pfizer-BioNTech będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców USA od 20 września.

Obniżanie limitu wieku przy dawkach przypominających w Izraelu wynika z faktu, że wskaźnik infekcji nie zmniejsza się, a potwierdzono znaczny wzrost przeciwciał u osób zaszczepionych trzecią dawką, przy niewielu skutkach ubocznych. Benet wielokrotnie zapewniał, że rządowi zależy, by uniknąć wprowadzenia czwartego od wybuchu pandemii lockdownu i stąd nacisk na szczepienia ludności i poszczególne koronarestrykcje.

W celu spowolnienia fali zakażeń w Izraelu od środy obowiązują ponownie obostrzenia dotyczące zgromadzeń, zasady wymagające dystansu społecznego w firmach oraz konieczność noszenia maseczki w miejscach publicznych. Wejście do lokali gastronomicznych, na imprezy sportowe i kulturalne jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub mających negatywny wyniku testu na obecność koronawirusa.

Zobacz także: Miała być wspólna deklaracja Izraela i USA przeciw Polsce. Waszyngton odmówił

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej