RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ekspert TVN o imigrantach. „To lekarze, inżynierowie, matematycy"

Temat migracji i imigrantów budzi coraz większe emocje (fot. EPA/MOHAMMAD JAVADZADEH, PAP/EPA, twitter.com/ekazikowska)
Temat migracji i imigrantów budzi coraz większe emocje (fot. EPA/MOHAMMAD JAVADZADEH, PAP/EPA, twitter.com/ekazikowska)

Ekspert TVN prof. Radosław Markowski z SWPS stwierdził, że imigranci chcący dostać się do Europy „to ogromna szansa dla Polski”. – Tam są wykwalifikowani lekarze, są inżynierowie, są matematycy, są pielęgniarki – powiedział. Nagranie z wypowiedzią socjologa związanego z Fundacją im. Stefana Batorego natychmiast obiegło sieć.

Talibowie przejęli dwa tysiące pojazdów wojskowych, śmigłowce i drony

Przedstawiciele amerykańskiej administracji potwierdzili agencji Reutera, że talibowie przejęli ponad dwa tysiące pojazdów opancerzonych oraz...

zobacz więcej

– To jest dla nas ogromna szansa. Tam wśród wyjeżdżających z Afganistanu są wykwalifikowani lekarze, są inżynierowie, są matematycy, są pielęgniarki – powiedział w TVN Radosław Markowski.

Ocenił, że w tej grupie ludzi są różne osoby, które mogą „spokojnie znaleźć w 40 milionowym kraju – jakim jest Polska – swoje miejsce”.

Zobacz także ->  KE zabiera głos w sprawie polsko-białoruskiej granicy. Możliwe sankcje

– Język polski okazuje się dla mnie zbyt ubogi, żeby opisać to, jak postępuje rząd polski. Haniebne zachowanie. Po prostu mi jest wstyd za to, że w centrum Europy jest rząd, który tak się zachowuje – dodał Markowski. Mimo to zgodził się z tezą, że przysłanie imigrantów na polsko–białoruską granicę to podstępna prowokacja ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.

„Czy oni jeszcze myślą? Mają przykład z państw zachodnich, a oni dalej swoje!” – piszą o słowach Markowskiego internauci.

Putin znów zadrwi z Polski? Szokujące doniesienia niemieckich mediów

Niemiecka stacja Deutsche Welle poinformowała, że oficjalne zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy oraz omijającego...

zobacz więcej

„Te rewelacje o inżynierach potwierdzają wszystkie państwa, które chciały wykorzystać potencjał inżynierów” – żartują.

„Niech zatem TVN przekieruje ich do Niemiec” – apelują.

Jak wskazują użytkownicy sieci, Berlin długo był zdania, że przyjmowanie imigrantów nielegalnie przekraczających granice to świetny pomysł na rozwój gospodarki. Teraz niemiecki rząd zmienił jednak narrację. Czołowi politycy podkreślają, że  potrzebującym należy pomagać na miejscu, ale nie sprowadzać ich do Europy, jak robiono to w 2015 roku.

Zobacz także ->  Ile białoruski reżim dostaje za przewożenie imigrantów na granicę UE?

Przypomnijmy, że w Usnarzu Górnym na granicy polsko–białoruskiej kolejny dzień koczuje kilkudziesięciu migrantów. Z tej grupy zostały już zabrane kobiety i dzieci. Wciąż obecnych jest jednak wielu mężczyzn.

Nie ma wątpliwości, że transportując ich na samą granicę białoruski reżim próbuje komplikować sytuację w Unii Europejskiej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej