RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy podjęli decyzję w sprawie uchodźców. Nie chcą powtórzyć błędu z 2015 r.

Niemcy zmieniają strategię ws. migracji (fot. EPA/STRINGER, PAP/EPA)
Niemcy zmieniają strategię ws. migracji (fot. EPA/STRINGER, PAP/EPA)

Szef ministerstwa spraw wewnętrznych Niemiec zaznaczył, że trzeba pomóc osobom, które po wybuchu konfliktu w Afganistanie są w niebezpieczeństwie. Zaznaczył przy tym, że celem Berlina musi być w pierwszej kolejności „pomoc na miejscu w samym Afganistanie”.

Putin znów zadrwi z Polski? Szokujące doniesienia niemieckich mediów

Niemiecka stacja Deutsche Welle poinformowała, że oficjalne zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy oraz omijającego...

zobacz więcej

Niemieccy urzędnicy skomentowali doniesienia mediów o tym, że przygotowują się na przyjazd ogromnej liczby imigrantów – sięgającej nawet 5 milionów osób.

Szef MSW Horst Seehofer zaznaczył, że takie prognozy nie mają żadnych podstaw i ciężko oszacować, ile osób będzie chciało przyjechać z Afganistanu do Europy. Zaznaczył przy tym, że kluczowa powinna być pomoc potrzebującym na miejscu, a nie sprowadzanie imigrantów do Unii Europejskiej.

Zobacz także ->  Afgański piłkarz nie żyje. Wypadł z samolotu na lotnisku w Kabulu

Jak mówił Seehofer, „szczególne rozwiązania” mają zostać przyjęte dla osób potrzebujących nadzwyczajnej ochrony, narażonych na zemstę talibów. Mogłyby one liczyć na przyjęcie do Europy, w tym do Niemiec.

Talibowie przejęli dwa tysiące pojazdów wojskowych, śmigłowce i drony

Przedstawiciele amerykańskiej administracji potwierdzili agencji Reutera, że talibowie przejęli ponad dwa tysiące pojazdów opancerzonych oraz...

zobacz więcej

„Błędy z 2015 r. nie mogą się powtórzyć”


Relacjonując debatę publiczną w Niemczech Deutsche Welle informuje m.in. o apelach bawarskiej chadecji CSU.

Jak czytamy, politycy tej frakcji przestrzegli przed składaniem publicznych obietnic co do przyjmowania uchodźców z Afganistanu, jak miało to miejsce sześć lat temu. „Nie może być generalnej obietnicy przyjęcia kontyngentów uchodźców do Niemiec” – powiedział przewodniczący bawarskiej grupy posłów chadeckich w Bundestagu Alexander Dobrindt gazecie „Neue Osnabruecker Zeitung”.

Zobacz także ->  Uciekł z Kabulu, udając przed talibami dyplomatę. „Wszyscy są analfabetami”

Jego zdaniem niemiecki rząd powinien raczej obiecać wsparcie ONZ-owskich programów na rzecz uchodźców w wysokości miliardów euro, przeznaczonych na stworzenie i zaopatrzenie obozów dla uchodźców w krajach sąsiadujących z Afganistanem.

Wprost przyznał, że „błędy z 2015 roku nie mogą się powtórzyć”. W związku z tym wskazał raczej na wspieranie wysiłków ONZ i likwidowanie przyczyn migracji na miejscu.

Odmiennego zdania są z kolei parlamentarzyści niemieckiej lewicy. Ci wskazują, że Niemcy ponoszą „współodpowiedzialność za dramat w Afganistanie” i dlatego powinny działać na wszystkich frontach – również sprowadzając do kraju kolejnych imigrantów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej