RAPORT

Pogarda

Straż Graniczna o sytuacji w Usnarzu Górnym

Grupa uchodźców koczuje przy granicy z Białorusią (fot. PAP/Artur Reszko)
Grupa uchodźców koczuje przy granicy z Białorusią (fot. PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

Grupa uchodźców przebywa po stronie białoruskiej; my, jako Straż Graniczna, jesteśmy od obrony integralności granic naszego kraju – przekazała w czwartek rzeczniczka SG, podpor. Anna Michalska, poproszona o komentarz na temat sytuacji w Usnarzu Górnym.

Migranci przy granicy z Białorusią. Grupa jest coraz mniejsza

Na terenie Białorusi, tuż przy granicy z Polską, koczuje grupa migrantów, wypychana przez białoruskie służby. Z informacji portalu tvp.info wynika,...

zobacz więcej

– Zwróciliśmy się do strony białoruskiej o reakcję na tę sytuację. Białorusini zareagowali i wieczorem widzieliśmy, jak zabrali część osób, w tym kobiety i dzieci. Nikt nie może przekroczyć granicy, bo byłoby to naruszenie prawa – powiedziała rzeczniczka.

32 obywateli Afganistanu od 11 dni koczuje w Usnarzu Górnym w lesie przed granicą Białorusi z Polską. Nie mogą wejść do Polski ani cofnąć się na Białoruś. Pomocy udzielali im wolontariusze fundacji „Ocalenie” i mieszkańcy, teraz jednak nie mogą tego robić.

Czy potrzebne jest wsparcie?


– Od kilku tygodni obserwowaliśmy większy ruch na odcinku podlaskim, związany z usiłowaniami nielegalnego przekroczenia naszej granicy. Mamy doświadczenie w takich sytuacjach i na razie nie jest nam potrzebna pomoc od innych państw. Oddelegowaliśmy do tego rejonu strażników z innych odcinków. Wspierają nas też żołnierze. W tej chwili jest ich 1000 – zaznaczyła rzeczniczka. – To my pomagamy innym. Wysłaliśmy pomoc dla litewskich pograniczników, granicę patroluje tam nasz śmigłowiec oraz funkcjonariusze Straży Granicznej – dodała.

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński przywieźli w środę grupie imigrantów koczującej przy granicy Polski z Białorusią śpiwory, koce, jedzenie i wodę. Zaapelowali do rządu o jak najszybsze zajęcie stanowiska w sprawie tych osób.

Białoruskie służby przywożą nielegalnych migrantów na granicę. Litwa udostępniła nagranie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy udostępniło nagranie ukazujące samochód białoruskiej straży granicznej, który eskortuje grupę migrantów w...

zobacz więcej

O sytuację na granicy z Białorusią został zapytany podczas środowej konferencji w Kamieńcu Ząbkowickim premier Mateusz Morawiecki. – Co do uchodźców, którzy są wykorzystywani przez pana Łukaszenkę, mogę powiedzieć, że musimy chronić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i oczywiście od nas musi zależeć, kogo my wpuszczamy, a kogo nie. Nie może być tak, aby szantaż pana Łukaszenki zmuszał nas do przyjmowania kogokolwiek – odpowiedział.

– Poważne, suwerenne państwo chroni swoje granice zewnętrzne. (...) W sukurs Straży Granicznej pojechało również wojsko. Dziękuję żołnierzom, dziękuję Straży Granicznej za skuteczną ochronę naszej granicy wschodniej – dodał premier.

W rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik podkreślał, że osoby znajdujące się przy granicy to w przeważającej większości „młodzi, dobrze ubrani ludzie, którzy nie są w swoich krajach prześladowani”. – Gdy pojawiają się dzieci, kobiety lub osoby niepełnosprawne, udzielamy wszelkiej pomocy – dodał.

Jak wskazała rzeczniczka Straży Granicznej, „rok temu na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, a w tym roku już około 780 cudzoziemców. Odnotowaliśmy też w tym roku ponad 2000 prób nielegalnego przekroczenia granicy”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej