RAPORT

Wojna na Ukrainie

KE zabiera głos w sprawie polsko-białoruskiej granicy. Możliwe sankcje

Komisja Europejska o granicy Polski i Białorusi (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Komisja Europejska o granicy Polski i Białorusi (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

– UE wprowadziła kompleksowy pakiet sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki i jest gotowa wprowadzić nowe retorsje, jeśli sytuacja na Białorusi będzie się nadal pogarszać – powiedział PAP rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano. – Ściśle współpracujemy z władzami Polski, by wspierać je w skutecznym zarządzaniu granicami – dodał.

Posłanka Lewicy uderza w rząd... tekstem z 2007 roku

„Za każde zamarznięte na granicy dziecko będziecie odpowiedzialni” – napisała do polityków PiS Anna Maria Żukowska z Lewicy. Powołała się przy tym...

zobacz więcej

Komisja Europejska zaznaczyła, że współpracuje z polskim rządem. Rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano powiedział, że w razie potrzeby Unia będzie nadal wspierać państwa członkowskie dotknięte działaniami reżimu Łukaszenki.

– Instrumentalne traktowanie migrantów do celów politycznych, które obserwujemy w ostatnich tygodniach ze strony władz Białorusi, pokazuje, że reżim Łukaszenki nie zna granic w wykorzystywaniu cierpienia tych osób – powiedział Stano.

Zobacz także ->  Premier: Uchodźcy są instrumentalnie wykorzystywani przez Aleksandra Łukaszenkę

– To jest całkowicie nie do przyjęcia. To kolejny przykład bezczelnego lekceważenia przez reżim praw podstawowych, godności ludzkiej i międzynarodowych zobowiązań Białorusi – powiedział.

Putin znów zadrwi z Polski? Szokujące doniesienia niemieckich mediów

Niemiecka stacja Deutsche Welle poinformowała, że oficjalne zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy oraz omijającego...

zobacz więcej

Od kilku dni na terytorium Białorusi, tuż przy granicy z Polską, koczuje grupa kilkudziesięciu osób. Nie mogą ani wejść do Polski, ani cofnąć się na Białoruś. Pomocy udzielali im wolontariusze fundacji „Ocalenie” i mieszkańcy, teraz jednak nie mogą tego robić.

Zobacz także ->  Wojsko buduje ogrodzenie na granicy z Białorusią

– Mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją, w której autorytarne państwo białoruskie próbuje wykorzystać nieszczęśliwych, poszkodowanych ludzi do pewnego rodzaju akcji politycznych – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Jak dodał, dopóki osoby te przebywają na terytorium państwa ościennego, polskie służby nie mogą podejmować wobec nich żadnych działań.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej