RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Putin znów zadrwi z Polski? Szokujące doniesienia niemieckich mediów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Kay Nietfeld/dpa, PAP/DPA)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Kay Nietfeld/dpa, PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Niemiecka stacja Deutsche Welle poinformowała, że oficjalne zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, łączącego Rosję i Niemcy oraz omijającego Polskę, jest planowane na 23 sierpnia. Tego samego dnia (w 1939 roku) podpisany został pakt Ribbentrop-Mołotow, nazywany czwartym rozbiorem Polski.

„Polska wybija się na niepodległość od Rosji”. Newralgiczny etap wielkiej inwestycji za nami

Chociaż wiele osób spodziewało się najgorszego, Baltic Pipe skrzyżował się z Nord Stream 2 bez incydentów ze strony Rosji. Co więcej, ułożono już...

zobacz więcej

Deutsche Welle poinformowało, że mimo złych warunków pogodowych budowa Nord Stream 2 zakończy się 23 sierpnia. O tym terminie piszą już m.in. agencja Reuters czy amerykański „The Washington Post”.

Pojawiają się opinie, że jest to kolejny cios w kierunku Polski i państw bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii). Gazociąg jest poprowadzony tak, by skutecznie ominąć te państwa, ograniczyć ich dostęp do gazu i wpływ na politykę energetyczną Europy.

Zobacz także ->  Obiecała Polsce zatrzymać Nord Stream 2, teraz interweniuje ws. ustawy medialnej

Tymczasem właśnie 23 sierpnia 1939 roku III Rzesza i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich podpisały pakt o nieagresji i zdecydowały o strefach wpływów oraz rozporządzaniu niepodległością Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Dokument nazywany jest potocznie paktem Ribbentrop–Mołotow (podpisali go ministrowie spraw zagranicznych obu państw: Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow).

To wówczas Rosjanie dali Niemcom pełne przyzwolenie ataku na Polskę i zastrzegli sobie prawo do uczestniczenia w rozbiorze terytorium Rzeczypospolitej.

To nie koniec walki. Polska i Ukraina wkładają kolejne kije w szprychy Nord Stream 2

Jeśli Niemcy myślały, że porozumieniem z USA zakończą sprawę Nord Stream 2, to grubo się pomyliły. Przeciwnicy tej kompromitującej Berlin, a przy...

zobacz więcej

Tydzień po tych ustaleniach wybuchła II wojna światowa. W ciągu 6 lat trwania konfliktów zbrojnych zginęło około 60 milionów ludzi, w tym niemal 6 mln obywateli polskich.

Rosyjski koncern Gazprom w czwartek wyraził nadzieję, że dostarczy przez gazociąg Nord Stream 2 już w 2021 roku 5,6 mld metrów sześc. gazu. Oznacza to, że koncern oczekuje, iż pierwsza nitka NS2 do Niemiec zacznie działać w październiku.

Zobacz także ->  PIE: Nord Stream 2 nie przyczyni się do dywersyfikacji tras dostaw gazu do UE

Nord Stream 2 to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Wcześniej przeciw były również Stany Zjednoczone, ale administracja Joe Bidena wycofała się ostatecznie z pomysłu nakładania sankcji w tej sprawie. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej