RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nie wszyscy będą potrzebowali trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19

Według eksperta szczepienie uzupełniające ma sens w przypadku niektórych grup osób (fot. Brian van der Brug / Los Angeles Times via Getty Images)
Według eksperta szczepienie uzupełniające ma sens w przypadku niektórych grup osób (fot. Brian van der Brug / Los Angeles Times via Getty Images)

Według niemieckiego wirusologa Christiana Drostena większość osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi nie będzie potrzebować jesienią szczepienia przypominającego. – Efekt ochronny szczepionek przeciw COVID-19 jest znacznie lepszy, niż na przykład szczepionek przeciw grypie – powiedział ekspert.

Lockdown w całym kraju. Powodem jeden przypadek zakażenia

Surowy lockdown w całym kraju od środy – taką decyzję podjęły władze Nowej Zelandii po tym, jak w Auckland, największym mieście kraju, wykryto...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Drosten, który pracuje w berlińskiej klinice Charite, uważa, że szczepienie uzupełniające tej jesieni ma sens w przypadku osób starszych i niektórych pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

– Po upływie pół roku poziom przeciwciał nabytych w wyniku szczepienia znacznie spada, zwłaszcza u osób w bardzo podeszłym wieku – powiedział wirusolog w wywiadzie dla agencji dpa. Jego zdaniem w miejscach takich jak domy spokojnej starości można zastosować trzecie szczepienie.

Braki w szczepieniach


Dla reszty populacji zostanie być może w przyszłości określony poziom wiekowy, od którego szczepienie przypominające będzie miało sens. – Tej jesieni ważne jest jednak, aby w pierwszej kolejności uzupełnić braki w szczepieniach u osób powyżej 60. roku życia – uważa Drosten. Obecnie, według danych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), zaszczepiło się w Niemczech około 85 proc. osób z tej grupy.

Zobacz także: Pandemia w Izraelu. Kiedy trzecia dawka szczepionki dla wszystkich?

W USA, Izraelu i innych krajach, a także sporadycznie w RFN, przeprowadza się już szczepienia przypominające dla określonych grup. Klinika Charite rozpoczęła trzecie szczepienia części personelu medycznego. Dotyczy to pracowników, którzy otrzymali drugie szczepienie co najmniej sześć miesięcy temu, mają co najmniej 60 lat i pracują w obszarach ryzyka związanego z COVID-19.

W Niemczech – według danych RKI – 63,7 proc. populacji otrzymało co najmniej jedno szczepienie przeciw COVID-19, a 58,2 proc. zostało w pełni zaszczepionych. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej