RAPORT

Pogarda

Kryscina Cimanouska: Planuję startować w polskich barwach

Kryscina Cimanouska (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Kryscina Cimanouska (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Specjalizująca się w biegach sprinterskich Białorusinka Kryscina Cimanouska w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji RBK przyznała, że planuje startować w polskich barwach. – Spróbujemy zmienić moje sportowe obywatelstwo. Zdecydowałam się zostać w Polsce – powiedziała.

Cimanouska: Dziękuję rządowi Polski i wszystkim, którzy mi pomogli

Cimanouska: cieszę się, że jestem bezpieczna; jestem wdzięczna polskim służbom dyplomatycznym i rządowi.

zobacz więcej

Dodała, że ma nadzieję na przyspieszenie procedury, która normalnie może trwać trzy lata.

Wcześniej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło biegaczce możliwości kontynuowania kariery sportowej w Polsce. Następnie dołączyła do Grupy Sportowej Orlen zrzeszającej najlepszych zawodników, w tym medalistów olimpijskich z Tokio.

1 sierpnia Cimanouska w związku z krytyką władz sportowych swojego kraju została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady w stolicy Japonii uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś. 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie.

Cimanouska zajęła szóste miejsce w 2015 r. w biegu na 100 metrów w mistrzostwach Europy juniorów w Eskilstunie (Szwecja). Dwa lata później zdobyła na tym dystansie srebrny medal młodzieżowych ME w Bydgoszczy.

W 2019 r. wygrała bieg na 200 metrów podczas Uniwersjady rozgrywanej w Neapolu. To także uczestniczka seniorskich ME i MŚ.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej