RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nagła zmiana w pogodzie. „Zaledwie dwa stopnie na plusie”

Zimna końcówka lata (fot. Forum/Andrzej Sidor)
Zimna końcówka lata (fot. Forum/Andrzej Sidor)

Końcówka wakacji upalna nie będzie – tak wynika z nowej prognozy IMGW. Zgodnie z wyliczeniami systemu pogodowego pod koniec sierpnia termometry przy gruncie mogą pokazywać zaledwie 2 st. Obliczenia wskazują, że opady nie powinny być intensywne.

IMGW ponownie ostrzega przed silnymi deszczami i burzami na północy

W północnych częściach województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał eksperymentalną prognozę długoterminową (opadów atmosferycznych, temperatury powietrza, temperatury powierzchni gruntu i prognozę wiatru) pogody do końca sierpnia.

Prognoza została opracowana przez specjalny system pogodowy na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Jest wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków.

Jak informuje IMGW, „obliczenia wskazują, że opady nie powinny być intensywne”. Do najbliższej soboty (21 sierpnia) padać będzie przede wszystkim w północnej części kraju (głównie nad morzem), a w poniedziałek (23.08) i wtorek (24.08) na zachodzie i południu. Od czwartku (26.08) do końca miesiąca przelotne opady możliwe w całym kraju – wynika z prognozy.

Prognoza do końca sierpnia. Idzie chłód


Temperatura maksymalna nie powinna przekraczać 25 st. „Upalne dni z temperaturą sięgającą 30 st. mogą wystąpić od niedzieli (22.08) do środy (26.08) głównie na południu kraju” – wskazano.

Noce i poranki będą bardzo chłodne. Model pokazuje, że temperatura powierzchni gruntu może spadać do 6 st., lokalnie do 4 st. Pod koniec sierpnia możliwe niższe temperatury, do 2 st.

Dominował będzie wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z prędkością od 4 do 10 m/sek. Nad morzem i w północnej części kraju spodziewany silniejszy wiatr, a na Pomorzu Zachodnim silniejsze porywy jeszcze w tym tygodniu, sprzyjające uprawianiu sportów wodnych.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej