RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„W Afganistanie w najtrudniejszej sytuacji są kobiety”. PMM rozpoczęła zbiórkę pieniędzy

Talibowie powiadamiają Afganki, że powinny przestać pracować (fot. H.Sabawoon/Anadolu/Getty Images)
Talibowie powiadamiają Afganki, że powinny przestać pracować (fot. H.Sabawoon/Anadolu/Getty Images)

W Afganistanie w najtrudniejszej sytuacji są teraz kobiety, którym nakazano porzucić pracę i założyć zasłaniające twarz stroje, ale o swoje bezpieczeństwo obawia się każdy – mówi dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej Małgorzata Olasińska-Chart. PMM rozpoczęła zbiórkę na pomoc humanitarną dla Afganistanu.

„Jeśli przyjdą po nas, to zakończymy życie”. Talibowie żądają list dziewczynek i samotnych kobiet

Talibscy bojownicy chodzą w Kabulu od drzwi do drzwi, szukając tłumaczy i zachodnich sojuszników, natomiast w innych miastach Afganistanu grasują...

zobacz więcej

Kobiety w Afganistanie zobowiązano do noszenia odsłaniających tylko oczy strojów; do wyboru jest czarny nikab albo błękitna burka – relacjonuje Olasińska-Chart, która pozostaje w stałym kontakcie ze współpracującymi z PMM Afgańczykami mieszkającymi w Kabulu i Heracie.

Pracujące zawodowo Afganki są osobiście powiadamiane przez grupy talibów o tym, że powinny przestać pracować, opuścić biura czy ośrodki zdrowia i już do nich nie wracać – opowiada szefowa programu pomocy PMM. Dodaje, że znany jest jej przypadek, w którym na kontynuacje pracy zezwolono lekarkom, ale nie dotyczyło to już pracujących w tym samym szpitalu pracowniczek medycznych niższego szczebla.

– Wszyscy w Afganistanie zadają sobie pytanie, co będzie dalej; kobiety boją się wychodzić z domów; osoby związane z organizacjami pozarządowymi się ukrywają, część miejsc publicznych pozostaje pustych, ludzie boją się o swoje bezpieczeństwo – mówi Olasińska-Chart.

Pomoc dla Afganistanu


Sytuacja w Afganistanie może się przerodzić w poważny kryzys humanitarny; z powodu przejęcia władzy przez talibów do Kabulu napływają wewnętrzni uchodźcy, którzy poszukują możliwości wydostania się z Afganistanu. Pozbawionemu pomocy i izolowanemu krajowi grożą niedobory żywności, leków czy materiałów higienicznych – wyjaśnia organizacja.

Makabryczna egzekucja 21-latki. Bo nosiła „zbyt obcisłą burkę”

Młoda kobieta została zastrzelona w Afganistanie przez talibskich bojowników – podaje tamtejsza policja. Powód? 21-latka nosiła „zbyt obcisłą”...

zobacz więcej

Polska Misja Medyczna rozpoczęła w środę zbiórkę pieniędzy na zakup najbardziej potrzebnych leków i środków ratujących życie dla Afganistanu. – Z zebranych pieniędzy sfinansujemy środki opatrunkowe i niezbędne leki, w tym antybiotyki na potrzeby leczenia przede wszystkim kobiet i dzieci. Pomoc dostarczymy do szpitala w Mazar-e-Sharif, wspieranego przez PMM w ramach poprzednich projektów – tłumaczy Olasińska-Chart.

Przypomina, że organizacja już prowadziła projekty na terenie Afganistanu. PMM zbudowała i wyposażyła izby porodowe, a także dostarczyła karetki, które przez wiele lat służyły afgańskim pacjentkom.

Zobacz także: Talibowie ciągną mężczyzn ze sznurami na szyjach


Olasińska-Chart zaznacza, że na razie w Afganistanie panuje chaos, ale PMM, która zajmuje się niesieniem natychmiastowej pomocy humanitarnej ofiarom wojen i kataklizmów, monitoruje sytuację w tym kraju, ma kontakt z lokalnym partnerem i jest gotowa do podejmowania dalszych działań w miarę rozwoju sytuacji.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej