RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Afganistan o krok od wojny domowej? To oni szykują opór przeciwko talibom

Ahmad Masud apeluje o pomoc w walce z talibami (fot. Reza/Getty Images)
Ahmad Masud apeluje o pomoc w walce z talibami (fot. Reza/Getty Images)

Ahmad Masud, syn przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego Ahmada Szaha Masuda, oznajmił na łamach „Washington Post”, że kontroluje część terytorium Afganistanu i zamierza walczyć z talibami. Zaapelował też do USA i państw Zachodu o pomoc. „Piszę dzisiaj z Doliny Pandższeru, gotowy pójść w ślady mojego ojca, z bojownikami mudżahedinów, którzy są gotowi ponownie zmierzyć się z talibami” – podkreśla.

Jak świętują talibowie? Na siłowni z wyrzutnią rakiet. Filmy podbijają sieć [WIDEO]

Talibowie zajęli w Kabulu strategiczne obiekty i m.in. pałac prezydencki. Internet obieło jednak mało poważne nagranie pokazujące, jak mężczyźni...

zobacz więcej

„Mamy zapasy amunicji i broni, które cierpliwie gromadziliśmy od czasu mojego ojca, bo wiedzieliśmy, że ten dzień nadejdzie – napisał Masud w tekście opublikowanym w dziale opinii „Washington Post”.

Kim jest Ahmad Masud?


Masud jest synem słynnego przywódcy Sojuszu Północnego, grupy bojówek uczestniczących w wojnie domowej z postkomunistycznym rządem Mohameda Nadżibullaha, a potem z talibami. Ahmad Szah Masud został zamordowany dwa dni przed atakami terrorystycznymi w USA z 11 września 2001 roku, a jego ugrupowanie było jednym z sojuszników wojsk amerykańskich podczas interwencji w Afganistanie rozpoczętej w tym samym roku.

Dolina Pandższeru jest tradycyjnym bastionem Sojuszu i według doniesień pozostaje obecnie jedynym terytorium poza kontrolą talibów. Jest tam również obecny dotychczasowy pierwszy wiceprezydent Afganistanu Amrullah Saleh, który ogłosił się prezydentem po ucieczce z kraju Aszrafa Ghaniego. W swym tekście Masud twierdzi, że ma pod swoją komendą część afgańskich sił specjalnych i zamierza stawić opór talibom. Dodaje jednak, że bez pomocy Zachodu, szczególnie USA, jego siły szybko stopnieją.

Mudżahedini apelują o pomoc w walce z talibami

Trump: Nasz kraj nigdy nie został tak poniżony jak w Afganistanie

Były prezydent USA Donald Trump w ostrych słowach ocenił sytuację w Afganistanie. Oświadczył, że Ameryka nigdy wcześniej nie została tak...

zobacz więcej

„Stany Zjednoczone i ich sojusznicy opuścili pole walki, ale Ameryka wciąż może być »wielkim arsenałem demokracji«, jak powiedział to Franklin D. Roosevelt przychodząc na pomoc oblężonym Brytyjczykom przed dołączeniem USA do II wojny światowej” – napisał Masud.

Zwrócił się o pomoc także do Londynu – gdzie, jak zaznaczył, ukończył studia – oraz Paryża, gdzie w tym roku pamięci jego ojca poświęcono jedną z ulic przy Polach Elizejskich.

„Wciąż możecie wiele zrobić, by pomóc sprawie wolności. Jesteście naszą jedyną pozostałą nadzieją” – zaapelował Masud.

Co z amerykańskim sprzętem wojskowym w Afganistanie? „Nie mamy pełnego obrazu”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej