RAPORT

Pogarda

150 km ogrodzenia, tysiące funkcjonariuszy i żołnierzy. Tak chronią granicę z Białorusią

Polska wzmacnia ochronę na granicy (fot. Forum/Michal Kosc)
Polska wzmacnia ochronę na granicy (fot. Forum/Michal Kosc)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze Straży Granicznej i tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego prowadzą intensywne działania ochronne na granicy polsko-białoruskiej. Wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt. Na odcinku liczącym 100 km powstało już ogrodzenie z drutu kolczastego. W budowie jest kolejny odcinek o długości 50 km.

Podlasie. Grupa migrantów koczuje blisko polskiej granicy, za nimi – białoruscy żołnierze

Kilkudziesięciu migrantów koczuje tuż przy polsko-białoruskiej granicy obok miejscowości Usnarz Górny w województwie podlaskim. To grupa około 50...

zobacz więcej

O działaniach polskich służb na granicy polsko-białoruskiej poinformowało w komunikacie wysłanym portalowi tvp.info Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Służby informują, że próby nielegalnego przekroczenia dotyczą głównie odcinka granicy, który chroni Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Jak podano, łączna długość granicy RP z Białorusią wynosi 418 km i jest ochraniana przez 19 placówek SG (12 placówek w Podlaskim OSG i 7 placówek w Nadbużańskim OSG).

Migranci na granicy polsko-białoruskiej. Jak działają służby?


„Najbardziej narażony na nielegalne przekroczenie granicy jest odcinek o długość 187 km. Do działań na tym odcinku zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze z innych oddziałów SG oraz tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego. Do ochrony granicy Straż Graniczna wykorzystuje techniczne urządzenia obserwacyjne, dzięki czemu może natychmiast reagować na próby nielegalnego przekroczenia granicy” – komunikuje resort.

Podkreślono, że granica państwowa jest stale monitorowana przez patrole piesze i przy użyciu pojazdów oraz statków powietrznych będących na wyposażeniu Straży Granicznej. Na odcinkach, na których granica państwowa przebiega wzdłuż rzek lub zbiorników wodnych, do służby wykorzystywane są jednostki pływające.

Dodatkowo do ochrony granicy państwowej wykorzystywane są wieże obserwacyjne wyposażone w kamery termowizyjne o dużym zasięgu, pojazdy obserwacyjne, przenośne kamery termowizyjne, przenośne zestawy perymetryczne, gogle noktowizyjne.

Na niektórych odcinkach granicy, gdzie pozwala na to ukształtowanie terenu, utrzymywany jest pas orny, umożliwiający szybkie stwierdzenie nielegalnego przekroczenia granicy.

„Do tej pory ogrodzeniem z drutu kolczastego zabezpieczono blisko 100 km granicy na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. Planowane jest dodatkowo zabezpieczenie ogrodzeniem kolejnych 50 km na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG” – poinformowano.

Litewska straż graniczna odsyła nielegalnych imigrantów na Białoruś

Litewska straż graniczna zaczęła odsyłać zatrzymanych tej nocy na granicy nielegalnych imigrantów z powrotem na Białoruś. Służby mogą też kierować...

zobacz więcej

MSWiA podaje statystyki


MSWiA podaje, że w sierpniu tego roku na polsko-białoruskiej granicy 2,1 tys. osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę. Z tego Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1342 osób, a 758 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach dla uchodźców prowadzonych przez SG. Od początku lipca do 17 sierpnia tego roku z terytorium Polski zostało przekazanych 380 cudzoziemców (w tym również do kraju ich pochodzenia).

Ostatniej doby Straż Graniczna odnotowała 138 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski. Z tego funkcjonariusze udaremnili przekroczenie granicy 130 osobom, a ośmiu cudzoziemców zostało zatrzymanych.

„Priorytetem rządu jest bezpieczeństwo polskich obywateli. W związku z tym osoby, które trafiają do zamkniętych ośrodków, są weryfikowane przez polskie służby pod kątem bezpieczeństwa. W tym czasie jest prowadzone postępowanie w sprawie udzielenia pomocy międzynarodowej bądź deportacji do kraju pochodzenia” – czytamy.
Polska wzmacnia ochronę na granicy (fot. Michal Kosc/Forum)
Polska wzmacnia ochronę na granicy (fot. Michal Kosc/Forum)

Przez Białoruś do Polski. Zatrzymani nielegalni migancji z Iraku

Nielegalni imigranci szturmują granice Unii Europejskiej. Zjawisko to może mieć związek z zapowiedziami prezydenta Białorusi. Alaksandr Łukaszenka...

zobacz więcej

Dodano, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku sprzeciwia się nielegalnej i niekontrolowanej migracji. „Nie ma zgody Polski na wjazd do naszego kraju osób, które mogą stanowić zagrożenie dla naszych obywateli” – podkreślono.

Pomoc w kryzysie na Litwie


Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej są w ciągłym kontakcie ze swoimi partnerami na Litwie. Współpraca możliwa jest dzięki umowom podpisanym pomiędzy naszymi krajami. Wymiana informacji odbywa się poprzez Centrum Współpracy Służb Granicznych, Celnych i Policyjnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej z siedzibą w Budzisku.

W ramach wsparcia organizowanego dla Litwy i Łotwy przez Agencję FRONTEX Straż Graniczna wysłała na Litwę swoich funkcjonariuszy i śmigłowiec Kania. Na prośbę strony litewskiej Policja pod koniec sierpnia skieruje 50 funkcjonariuszy do wsparcia tamtejszych służb.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„W związku z aktualną sytuacją rząd chce dostosować przepisy do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej. Chodzi o usprawnienie postępowania w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy oraz zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i ochronę porządku publicznego” – podsumowano. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej