RAPORT

Pogarda

Co z amerykańskim sprzętem wojskowym w Afganistanie? „Nie mamy pełnego obrazu”

Według dziennika „Bild” Talibowie przejęli amerykański sprzęt wojskowy (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Według dziennika „Bild” Talibowie przejęli amerykański sprzęt wojskowy (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Najnowsze

Popularne

Nie mamy pełnego obrazu tego, co stało się z każdym elementem amerykańskiego wyposażenia wojskowego, które przekazaliśmy wojsku afgańskiemu – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan.

Joe Biden rozmawiał z Borisem Johnsonem o Afganistanie

Biały Dom poinformował we wtorek, że prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem na temat...

zobacz więcej

Na briefingu prasowym Sullivan przyznał, że wojsko amerykańskie nie jest w stanie namierzyć całości wartego miliardy dolarów wyposażenia militarnego, które było przeznaczone dla armii afgańskiej.

– Z pewnością spora jego ilość musiała trafić w ręce talibów i oczywiście nie spodziewamy się, że nam je chętnie oddadzą na lotnisku – dodał.

Drony, terenówki, Black Hawki 


Armia afgańska znacznie się zmniejszyła podczas konfrontacji z talibami opanowującymi kraj, przez co mogli oni przejąć drony wojskowe, odporne na miny samochody terenowe i helikoptery Black Hawk – zauważył dziennik „the Independent”.

– Black Hawki nie były przeznaczone dla talibów, tylko dla narodowych sił bezpieczeństwa Afganistanu, żeby mogły się bronić. Przekazano je na specjalne życzenie prezydenta Aszrafa Ghaniego, który prosił m.in. o dodatkowe wsparcie wyposażenia lotniczego – tłumaczył Sullivan.

Prezydent Ghani opuścił w niedzielę Afganistan po tym, jak talibowie wkroczyli do Kabulu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

W zeszłym tygodniu islamscy bojownicy przejęli wart miliardy dolarów amerykański sprzęt militarnych z lotniska w Kunduzie. Dziennikarz „Bilda” opublikował zdjęcia elementów wyposażenia wojskowego, które trafiło w ręce talibów. Znalazły się tam m.in. drony ScanEagle, bojowe wozy opancerzone MaxxPro MRAP i humvee, wielozadaniowe pojazdy terenowe.  Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej