RAPORT

Pogarda

Podlasie. Grupa migrantów koczuje blisko polskiej granicy, za nimi – białoruscy żołnierze

Na miejscu jest duża grupa funkcjonariuszy SG (fot. M.Kosc/Forum)
Na miejscu jest duża grupa funkcjonariuszy SG (fot. M.Kosc/Forum)

Najnowsze

Popularne

Kilkudziesięciu migrantów koczuje tuż przy polsko-białoruskiej granicy obok miejscowości Usnarz Górny w województwie podlaskim. To grupa około 50 osób znajdująca się faktycznie na terenie Białorusi. Na miejscu są funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej; pilnują, by nie doszło do nielegalnego przekroczenia granicy.

Litewska straż graniczna odsyła nielegalnych imigrantów na Białoruś

Litewska straż graniczna zaczęła odsyłać zatrzymanych tej nocy na granicy nielegalnych imigrantów z powrotem na Białoruś. Służby mogą też kierować...

zobacz więcej

Straż Graniczna informowała w ostatnich dniach wielokrotnie o zatrzymaniach na polsko-białoruskiej granicy dużych grup nielegalnych imigrantów. Wśród nich znaleźli się m.in. obywatele Afganistanu, Iraku, Iranu i Kamerunu.

Z raportu MSWiA wynika, że tylko w sierpniu polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć ponad 1935 osób. W 1175 przypadkach Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy, czyli prawdopodobnie odesłała imigrantów na Białoruś. 760 cudzoziemców trafiło do zamkniętych ośrodków w Polsce.

Przyczyną zwiększenia presji migracyjnej jest w ocenie polskich władz celowe działanie białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki. W ten sposób zdaniem Warszawy próbuje on destabilizować sytuację w krajach europejskich.

– To zaplanowane, perfidne działanie reżimu Łukaszenki, który chce destabilizować państwa europejskie, postrzega je jako wrogów – mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Przez Białoruś do Polski. Zatrzymani nielegalni migancji z Iraku

Nielegalni imigranci szturmują granice Unii Europejskiej. Zjawisko to może mieć związek z zapowiedziami prezydenta Białorusi. Alaksandr Łukaszenka...

zobacz więcej

Straż Graniczną wspiera Wojsko Polskie. Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że w tę operację jest zaangażowanych ponad 900 żołnierzy.

Minister odebrał od dowódców meldunki w tej sprawie. „Straż Graniczna nie będzie wpuszczała nielegalnych imigrantów do Polski” – zapewnił z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Usnarz Górny. Grupa migrantów koczuje przy granicy


W środę rano media donoszą, że obok miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu grupa kilkudziesięciu migrantów koczuje tuż przy polsko-białoruskiej linii granicznej, czyli wschodniej granicy Schengen.

Niektóre media, w tym TVN24, twierdzą, że grupa koczuje na tzw. pasie ziemi niczyjej. Z informacji portalu tvp.info wynika jednak, że grupa znajduje się po stronie białoruskiej; w tym miejscu nie ma ziemi niczyjej.

Po stronie polskiej na miejscu jest kilkudziesięciu funkcjonariuszy Straży Granicznej. Pilnują, by migranci nie przedostali się nielegalnie przez granicę do Polski.

Polsce grozi kryzys humanitarny? „Perfidne działanie reżimu Łukaszenki”

Presja Białorusi będzie narastać. Będziemy wzmacniać ochronę na polskiej granicy – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Od...

zobacz więcej

Potwierdziliśmy też informację, że kilkadziesiąt metrów za grupą migrantów po stronie białoruskiej za drzewami znajdują się żołnierze z długą bronią; nie chcą wpuścić migrantów z powrotem.

Aby starać się o azyl,migranci muszą udać się na przejście graniczne.

Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zapewnił w ubiegłym tygodniu, że sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą, a państwo jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej