RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Unika tych tematów jak ognia. Tak Donald Tusk chce wygrać wybory

Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)
Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)

Donald Tusk chętnie zabiera głos ws. głupot i wszelkich tematów zastępczych. Gdy pojawiają się realne problemy: Afganistan, Fit For 55, relacje Polska-Izrael, Tusk nagle ginie. Tak stało się i tym razem. Gdy z Kabulu zaczęły napływać przerażające nagrania, politycy spierali się, jakie działania powinna podjąć polska dyplomacja. Ponieważ temat jest poważny i skomplikowany, szef PO omija go szerokim łukiem. Zamiast tego we wtorek tłumaczył emerytom w sanatorium, że Kaczyński uważa, iż drzewa są przeciwko PiS i dlatego rozkazał je wycinać.

Tusk o śmierci mieszkańca Lubina: PiS i ta władza są za to odpowiedzialni

– To PiS i władza są odpowiedzialni za nieprofesjonalne działania policji – mówił podczas Rady Krajowej PO lider tej partii Donald Tusk. Zarzucił...

zobacz więcej

Temat Afganistanu jest niezwykle istotny. Chodzi przecież o utratę stabilizacji w jednym z zapalnych regionów świata, o ewentualną  falę migracji do Europy, o prawa milionów kobiet, które obawiają się islamskich fundamentalistów. Sprawa jest bardzo poważna. Amerykańskie media piszą zgodnie, że  Joe Biden poniósł historyczną porażkę. Tymczasem Donald Tusk nie poświęcił tematowi Afganistanu ani jednego tweeta, komentarza, konferencji.

We wtorek w Gołdapi chwalił się, że świetnie zna najważniejszych unijnych urzędników, w tym szefową KE Ursulę von der Leyen. Ale co z tych „szerokich znajomości” ma Polska? Czy Donald Tusk wykorzystał je, by pomóc w ewakuacji Polaków znajdujących się w Kabulu? A może zaproponował, jak wesprzeć afgańskie kobiety i dzieci (bo na filmach widzimy dotąd jedynie uciekających samolotami młodych mężczyzn)? Nic z tych rzeczy.

Zobacz także:   Ruch Tuska ws. majątku. Polityk PiS: Trochę go rozumiem

Powód? Żeby wygrać wybory, Donald Tusk jak ognia unika tematów niewygodnych i trudnych. Tymczasem są to właśnie sprawy ważne i kluczowe. Na unijnej polityce energetycznej i Fit For 55 Polska może przegrać miliardy i stracić niezależność energetyczną. Gdy dziennikarze TVP pytali o tę sprawę, Tusk odmówił odpowiedzi.

Marian Banaś zachwycony wynikiem PO w sondażu na zlecenie PO

Platforma Obywatelska zamówiła i opłaciła nowy sondaż opinii publicznej. Jak można się było spodziewać, partia Donalda Tuska uzyskała w nim...

zobacz więcej

Szef PO unika również jasnego stanowiska ws. relacji Polska–Izrael. W momencie gdy radykalne ataki ze strony szefa izraelskiej dyplomacji Jaira Lapida krytykują już nawet Amerykanie, Tusk dalej milczy. To samo robi ws. Nord Stream 2. Bo kto, jeśli nie Unia Europejska, mógł zatrzymać ten szalenie niekorzystny dla Polski projekt.

Jeśli Tusk ma kontakty w Brukseli i świetne relacje z Berlinem, mógł wstrzymać budowę, która niesie dla nas jedynie negatywne konsekwencje. Tymczasem gdy stał na czele Rady Europejskiej, prace postępowały w najlepsze, a dziś gazociąg jest praktycznie gotowy. Nic więc dziwnego, że Tusk unika tego tematu jak ognia.

Gdy Donald Tusk był jednym z najważniejszych polityków w Brukseli, w Europie szalał kryzys migracyjny. Nie dziwi więc również, że dziś lider Platformy nie chce komentować obaw Polaków o to, że do naszych granic (głównie przez Rosję) zmierzać będą tłumy Afgańczyków.

Zobacz także:   Tusk zarzuca Witek przestępstwo. Suski: Tak mówi ktoś niedouczony

Niewygodne tematy to też kwestie światopoglądowe. Stanowisko Tuska jest niejasne choćby ws. praw osób LGBT czy obecności religii w przestrzeni publicznej. Kilka lat temu twierdził, że krzyż w Sejmie może wisieć. Dziś zaskoczony podobnym pytaniem  powiedział, że powinno się go zdjąć. Nikt więc nie wie, jak by się zachował, gdyby wygrał wybory.

Skandal wokół Owsiaka. Polacy zabrali głos. Jest sondaż

Na festiwalu Pol’and’Rock organizowanym przez Jerzego Owsiaka znów ze sceny słychać było wulgaryzmy i mowę nienawiści. Teraz Polacy zostali...

zobacz więcej

Zamiast tego, lider PO chętnie komentuje różne tematy zastępcze i kuriozalne konflikty. Podczas głośnego wystąpienia w Gdańsku, krótko po powrocie do Polski, oskarżył Prawo i Sprawiedliwość m.in. o zabijanie psów, przedwczesny powrót polskich pływaków z Igrzysk, powodzie i rządy Aleksandra Łukaszenki.

Również podczas ostatniego występu – wtorkowej wizyty w Gołdapi – chętnie podnosił absurdalne zarzuty wobec partii rządzącej. Stwierdził, że PiS wycina dużo drzew, bo w partii Jarosława Kaczyńskiego sądzą, że te rośliny są zwolennikami PO. Z kolei zapytany o oświadczenia majątkowe stwierdził, że Telewizja Polska też ciągle zadaje mu to pytanie. Tymczasem to dziennikarze wp.pl ujawnili, że  Tusk przepisał majątek na żonę, a gdy wielokrotnie chcieli go zapytać o powody, za każdym razem ich lekceważył. Co to ma wspólnego z TVP? Wie chyba tylko sam Donald Tusk.

Zobacz także:   Apel do Donalda Tuska o wyrzucenie jednego z posłów

Jaką strategię na wygranie wyborów ma więc polityk Platformy Obywatelskiej? Unikać spraw poważnych, straszyć PiS–em, Jarosławem Kaczyńskim i przede wszystkim grać na emocjach.

Bo czym innym są jego ostatnie tweety, w których czytamy: „Rządowy program 3D: drożyzna, daniny, dług”, „Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii”, „chcą Polski bez praw, bez wolności, bez prawdy. Dlatego gwałcą konstytucję”, „Demokracje umierają w ciszy. Zacznijmy krzyczeć”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej