RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Mężczyzna oskarżony o spowodowanie pożaru „polskiego” kościoła w Glasgow

Kościół od czasów II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii (fot. Getty Images)
Kościół od czasów II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii (fot. Getty Images)

24-letni mężczyzna został aresztowany i oskarżony o umyślne wzniecenie pożaru w katolickim kościele pod wezwaniem św. Szymona w Glasgow – poinformowała szkocka policja. Kościół od czasów II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii.

Burza przeszła nad obozem dla dzieci. Nie żyje siedmiolatek

Na Słowacji jedno dziecko zginęło, a siedmioro zostało rannych podczas burzy, która w nocy przeszła nad obozem letnim. Do zdarzenia doszło w...

zobacz więcej

Do pożaru znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow zabytkowego kościoła św. Szymona doszło w nocy z 27 na 28 lipca. Mimo intensywnej akcji gaśniczej budynek spłonął niemal doszczętnie - pozostały tylko mury, ale runął dach. Wskutek pożaru nikt nie odniósł obrażeń.

Początkowo policja podawała, że pożar kościoła nie był efektem przestępstwa z nienawiści ani przestępstwa dokonanego na tle religijnym. Jednak we wtorek po południu poinformowała o dokonanym aresztowaniu.

Nie podano ani narodowości oskarżonego, ani motywów jego działania. Policja poinformowała jedynie, że nie poszukuje juże nikogo więcej w związku z tym zdarzeniem, a także że funkcjonariusze nadal będą patrolować tę okolicę.

„Zniszczenie kościoła św. Szymona było strasznym ciosem dla ludzi w całym Glasgow, którzy postrzegali go jako duchowy dom. Wiadomość, że policja postawiła zarzuty mężczyźnie w związku z umyślnym wznieceniem ognia w kościele, tylko spotęguje ból dla wszystkich tym dotkniętych” - oświadczyła na Twitterze katolicka archidiecezja Glasgow.

Zbudowany w 1858 r. kościół św. Szymona był trzecią najstarszą świątynią katolicką na terenie archidiecezji Glasgow. Jego związki z Polską sięgały II wojny światowej, gdy zaczęli do niego uczęszczać stacjonujący w pobliskich koszarach żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był polskim kościołem, a wojenne związki z Polską upamiętnione zostały na tablicy na fasadzie budynku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej