RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tusk zarzuca Witek przestępstwo. Suski: Tak mówi ktoś niedouczony

Tak mówi ktoś niedouczony – w ten sposób Marek Suski (PiS) ocenił we wtorek słowa szefa PO i byłego premiera Donalda Tuska, który stwierdził, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek ws. reasumpcji głosowania w Sejmie popełniła „przestępstwo o charakterze kryminalnym”.

„Marszałek miała prawo do przeprowadzenia reasumpcji głosowania”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek miała prawo do przeprowadzenia reasumpcji głosowania nad wnioskiem o odroczenie obrad, a oburzenie opozycji to...

zobacz więcej

Lider PO Donald Tusk we wtorek w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie), odnosił się do reasumpcji głosowania ws. odroczenia posiedzenia Sejmu, którą zarządziła marszałek Elżbieta Witek w zeszłą środę; określił tę decyzję jako „jawne oszustwo i fałszerstwo”. "To fałszowanie, najpierw wyniku głosowania tzw. reasumpcja, później kłamstwo w żywe oczy, że było to rozwiązanie rekomendowane przez pięciu prawników – to kłamstwo miało bardzo krótkie nogi, bo dzisiaj już wiemy, że nic takiego nie miało miejsca – mówił szef PO.

– Marszałek Witek popełniła przestępstwo. Tu nie chodzi o żaden Trybunał Stanu, tylko to jest przestępstwo o charakterze kryminalnym – ocenił.

„Pani marszałek nie mogła nie poddać pod głosowanie wniosku”


Suski skomentował w TVP Info słowa szefa PO. – Przeprowadzenie zgodnie z procedurą opisaną w regulaminie Sejmu reasumpcji głosowania, jeżeli ktoś nazywa przestępstwem i używa takich bardzo ostrych słów, to myślę, że jest niedouczony – ocenił poseł PiS.

– W regulaminie Sejmu nie ma takiego punktu, który pozwalałby pani marszałek nie poddać pod głosowanie takiego wniosku o reasumpcję. Pani marszałek była zobligowana, przeprowadzić głosowanie – dodał Suski.

Reasumpcja głosowania. Marszałek Witek pokazała zamówione przez PO dokumenty [WIDEO]

Opozycja zarzuca marszałek Sejmu, że złamała prawo, zarządzając reasumpcję głosowania na ubiegłotygodniowym posiedzeniu izby. W poniedziałek...

zobacz więcej

Opinie prawne


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas posiedzenia Sejmu 11 sierpnia zarządziła reasumpcję głosowania nad odroczeniem obrad Izby. Wniosek o reasumpcję poparł m.in. Paweł Kukiz i dwóch innych posłów koła Kukiz'15, którzy stwierdzili, że wcześniej pomylili się, głosując za przerwaniem posiedzenia Sejmu. W drugim głosowaniu przeciwne odroczeniu obrad Prawo i Sprawiedliwość miało większość. Zdanie zmieniło trzech posłów Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiedziały złożenie wniosków o odwołanie marszałek Sejmu, bo w ich ocenie nie było podstaw do reasumpcji.

Elżbieta Witek przed poddaniem pod głosowanie wniosku o reasumpcję powtórzyła kilkakrotnie, że zasięgnęła opinii prawników. – Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że nad wnioskiem możemy głosować na tym posiedzeniu, ponieważ ono trwa – mówiła.

W poniedziałek w TVP Info marszałek poinformowała, że skorzystała z pięciu opinii prawnych – dwóch autorstwa Biura Analiz Sejmowych oraz trzech opinii zewnętrznych zamówionych w 2018 r., kiedy padł wniosek o reasumpcję podczas głosowania nad uchyleniem immunitetu ówczesnemu posłowi PO Stanisławowi Gawłowskiemu. Jak mówiła trzy zewnętrzne opinie zostały zamówione w 2018 r. przez wicemarszałek Kidawę-Błońską oraz posła PO Sławomira Neumanna. Ich autorami są: prof. Ryszard Piotrowski, prof. Sabina Grabowska i prof. Sławomir Patyra.

Jednak we wtorek dwaj spośród autorów opinii – prof. Piotrowski oraz prof. Patyra stwierdzili, że dotyczyły one innej sytuacji i nie powinny zostać wykorzystane w przypadku reasumpcji z zeszłego tygodnia.

Powtórzenie głosowania, które umożliwiło dalsze prace Sejmu wywołało kontrowersje m.in. dlatego, że tego dnia posłowie uchwalili zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, niekorzystne - zdaniem opozycji - dla Grupy TVN. Sejm przyjął też wówczas poprawkę Senatu do budzącej ostry sprzeciw Izraela nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego; nowela przewiduje, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Nowela trafiła na biurko prezydenta, który w sobotę ją podpisał. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej