RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Macedonia pomoże Afganistanowi. Przyjmie prawie pół tysiąca uchodźców

Koszty pobytu uchodźców pokryją Amerykanie i organizacje międzynarodowe (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Koszty pobytu uchodźców pokryją Amerykanie i organizacje międzynarodowe (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Macedonia Północna poinformowała we wtorek, że postanowiła przyjąć 450 uchodźców z Afganistanu, w tym kobiety i dzieci, którzy uciekają ze swego kraju przed talibami.

Im upadek Afganistanu nie przeszkadza. Chiny i Rosja już dogadują się z talibami

Podczas gdy zachodnie kraje ewakuują swoich obywateli z Afganistanu, Chiny i Rosja zachowują spokój. W przeciwieństwie do reszty świata, państwa te...

zobacz więcej

– Rząd podjął zobowiązanie przyjęcia 450 obywateli Afganistanu – przekazał przedstawiciel władz. W pierwszej fazie Skopje przyjmie 180 osób.

Więcej uchodźców


Macedonia Północna przyjmie też, na prośbę Krajowego Instytutu Demokratycznego (NDI), organizacji działającej na rzecz wzmacniania i wspierania instytucji demokratycznych, grupę 200 Afrykańczyków.

Większość z 450 uchodźców z Afganistanu jest oczekiwana w Macedonii Północnej „pod koniec tygodnia w zależności od warunków na lotnisku w Kabulu” – podano. Są to zwłaszcza Afgańczycy zatrudnieni w misji ONZ w Afganistanie, w różnych organizacjach pozarządowych, a także dziennikarze.

Zobacz także: Wiceprezydent Afganistanu twierdzi, że jest w kraju: Pełnię funkcję głowy państwa

Grupa ta pozostanie w Macedonii Północnej do czasu otrzymania wiz, które pomogą im znaleźć się w USA. Koszty ich pobytu pokryją Amerykanie i organizacje międzynarodowe. W niedzielę Albania, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina ogłosiły, że przyjmą afgańskich uchodźców, w tym kobiety, a także urzędników dotychczasowego rządu i inne osoby, którym potencjalnie grozi niebezpieczeństwo ze strony talibów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej