RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Stoltenberg jednym głosem z Bidenem: Nie zamierzaliśmy zostawać na zawsze w Afganistanie

Stoltenberg przypomniał, że porozumienie z talibami zostało zaakceptowane przez wszystkich członków NATO(fot. PAP/EPA/STRINGER)
Stoltenberg przypomniał, że porozumienie z talibami zostało zaakceptowane przez wszystkich członków NATO(fot. PAP/EPA/STRINGER)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli, że Sojusz Północnoatlantycki nigdy nie planował pozostania na zawsze w Afganistanie. Przypomniał też, że zawarte przez USA porozumienie z talibami zostało zaakceptowane przez wszystkich członków NATO.

Chaos na lotnisku w Kabulu. Wstrząsające odkrycie po lądowaniu samolotu

Zdesperowany kilkutysięczny tłum wtargnął na międzynarodowe lotnisko w stolicy Afganistanu. Wiele osób próbowało wejść na pokład startujących tam...

zobacz więcej

– Nigdy nie zamierzaliśmy zostawać w Afganistanie na zawsze – powiedział Stoltenberg, wyjaśniając, że długofalowym celem interwencji rozpoczętej w 2001 roku była budowa państwa i sił bezpieczeństwa.

Wyraził jednocześnie zaskoczenie, że afgańskie siły rządowe – przeszkolone i wyposażone przez Zachód – uległy tak szybko talibom. – W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami politycznego i militarnego upadku – dodał Stoltenberg.

Podkreślił jednocześnie, że priorytetem dla NATO jest teraz ewakuacja obywateli państw Sojuszu i partnerskich oraz Afgańczyków, którzy chcą opuścić kraj.

Jaka była alternatywa?


Sekretarz generalny Sojuszu wskazał, że alternatywą dla wycofania się z Afganistanu było nasilenie walk z talibami i w konsekwencji konieczność zwiększenia zaangażowania NATO pod Hindukuszem.

Stoltenberg przypomniał też, że zawarte przez USA porozumienie z talibami zostało zaakceptowane przez wszystkich członków NATO.

Państwa Sojuszu zdawały sobie sprawę z pewnego ryzyka wiążącego się z wycofaniem z Afganistanu, ale nie spodziewały się, że miejscowe struktury władzy upadną tak szybko – zaznaczył sekretarz generalny NATO. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w swoim poniedziałkowym przemówieniu podkreślał, że przedłużenie pobytu amerykańskich żołnierzy w Afanistanie o rok czy o pięć „nie zrobiłoby żadnej różnicy, jeśli afgańskie wojsko nie jest w stanie utrzymać kontroli nad własnym krajem”.

Przemawiając z Białego Domu Biden oznajmił, że celem misji w Afganistanie nigdy nie było budowanie państwa, ani demokracji. – Cele były dwa: dopadnięcie bin Ladena i zdziesiątkowanie Al-Kaidy – oświadczył prezydent USA. Przyznał, że był zaskoczony szybką klęską afgańskich władz, lecz - jak to ujął - USA nie mają interesu w ”walce w cudzej wojnie domowej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej