RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Chaos na lotnisku w Kabulu. Wstrząsające odkrycie po lądowaniu samolotu

Chaos na lotnisku w Kabulu (fot. Twitter)
Chaos na lotnisku w Kabulu (fot. Twitter)

Zdesperowany kilkutysięczny tłum wtargnął na międzynarodowe lotnisko w stolicy Afganistanu. Wiele osób próbowało wejść na pokład startujących tam samolotów. Jak podają media, po wylądowaniu w części podwozia wojskowego amerykańskiego samolotu znaleziono zwłoki.

George W. Bush o sytuacji w Afganistanie. Nie kryje rozczarowania

„Jesteśmy zasmuceni zarówno z powodu Afgańczyków, którzy tak bardzo cierpią, jak i Amerykanów i sojuszników NATO, którzy poświęcili tak wiele” -...

zobacz więcej

W poniedziałek rano na Międzynarodowym Lotnisku im. Hamida Karzaja w stolicy Afganistanu Kabulu wielotysięczny tłum próbował różnymi sposobami dostać się na pokład odlatujących maszyn.

Jak widać na filmach i zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych, ludzie wspinali się m.in. po obrotowych drabinkach, by wsiąść do środka.

Według anonimowego amerykańskiego wojskowego w chaosie zginęło co najmniej siedem osób, niektóre z nich spadając ze startujących maszyn, do których próbowali się dostać. Żołnierze amerykańscy oddali strzały ostrzegawcze i rozpraszali blokujący pas startowy tłum wojskowymi śmigłowcami.

Wcześniej media przekazywały niepotwierdzone informacje, że trzech mężczyzn, którzy uczepili się podwozia odlatującego samolotu, spadło po jego starcie na domy mieszkalne. W internecie pojawiło się również wideo, na którym widać spadających ludzi.

We wtorek media informują o kolejnych niepokojących doniesieniach po wybuchu paniki na lotnisku w Kabulu. Politico podaje, że w elementach podwozia amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego C-17 odnaleziono zwłoki mężczyzny. Stało się to kilka godzin po jego starcie z lotniska. Według źródeł w wojsku ciało w podwoziu samolotu sprawiło, że maszyna jest czasowo niedostępna.

Pentagon do tej pory wysłał około 5 tys. dodatkowych żołnierzy do Kabulu, aby pomóc zabezpieczyć lotnisko, by tysiące osób mogło bezpiecznie opuścić kraj.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej