RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Amerykańskie media miażdżą Bidena. „Będzie niósł brzemię wstydu”

Joe Biden krytykowany za chaos w Afganistanie (fot. EPA/SHAWN THEW, PAP/EPA.)
Joe Biden krytykowany za chaos w Afganistanie (fot. EPA/SHAWN THEW, PAP/EPA.)

O tym, że Amerykanie opuszczą Afganistan, mówiło się od miesięcy, ale nikt nie przypuszczał, że zostanie to przeprowadzone w tak chaotycznych i dramatycznych okolicznościach. Amerykańskie redakcje oceniają, że Joe Biden „próbuje umyć od tego ręce”, ale jest to jego „katastrofa polityczna”. Nawet lewicowe redakcje, jak CNN czy „The New York Times”, krytykują głowę państwa i oceniają, że „Afgańczycy mogą czuć się zdradzeni”.

Fala Afgańczyków zaleje Europę? „Droga prosta. Wiele zależy od Rosji i talibów”

Afganistan pogrążył się w chaosie. Ludzie desperacko próbują uciec z kraju, wskakują na skrzydła odlatujących samolotów, a kilkanaście sekund po...

zobacz więcej

„Za co, do cholery, oni wszyscy zginęli?" – pytano ostatnio w ostrej okładce „Daily Mail”, pokazując brytyjskich żołnierzy zaangażowanych w wojnę w Afganistanie.

Teraz dziennik zebrał relacje amerykańskich mediów, które również nie kryją oburzenia po chaosie, jaki zapanował w Afganistanie. Miesiącami przygotowywano różne scenariusze opuszczenia tego kraju przez siły zachodnie, ale nikt nie przypuszczał, że Biały Dom pozwoli na takie sceny, jakie oglądamy od kilkunastu godzin.

Zobacz także:   „Der Spiegel”: Obrazy z Kabulu mogą zrujnować prezydenturę Bidena

„Media ponad podziałami politycznymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zjednoczyły się w potępieniu sposobu, w jaki Joe Biden radzi sobie z kryzysem afgańskim w obliczu największej katastrofy w polityce zagranicznej od 65 lat” – czytamy.

„The Wall Street Journal” stwierdził, że Joe Biden „umywa ręce”, a w swoim oświadczeniu zamiast odnieść się do sprawy próbował obciążyć winą afgański rząd. Jak dodano, można to uznać za „jedną z najbardziej haniebnych sytuacji w historii” prezydentur i realizowania amerykańskich odwrotów ze stref konfliktu.

„Financial Times” o Afganistanie: Establishment potępiłby Trumpa, ale ws. Bidena cisza

Brytyjski dziennik o międzynarodowym zasięgu „Financial Times” ocenił, że gdyby na czele Białego Domu stał teraz Donald Trump, „establishment...

zobacz więcej

„Zdrada narodu afgańskiego”


Gdy kryzys się pogłębił, również felietonista CNN powiedział, że „amerykańska klęska i chaotyczny odwrót w Afganistanie” były „katastrofą polityczną” dla prezydenta USA i uwidoczniły, że proces opuszczenia Afganistanu jest zupełnie nieuporządkowany.

W „The Atlantic” można było z kolei znaleźć opinię, że kryzys w Afganistanie to „zdrada narodu afgańskiego” przez sojuszników z USA i „brzemię wstydu”, które będzie ciążyć na Joem Bidenie.

Zobacz także:   Angela Merkel: Niemcy będą ewakuować 10 tys. osób z Afganistanu

Z kolei „New York Post” ocenił, że zrzucanie odpowiedzialności za chaos na Donalda Trumpa jest absurdalne. „Cała sytuacja jest tak upokarzającym końcem, jak wspinanie się na dach w Sajgonie w 1975 roku” – piszą o działaniach administracji Joego Bidena.

„The New York Times” zamieściło z kolei opinię, w której wskazało, że Joe Biden „przejdzie do historii, sprawiedliwie lub niesprawiedliwie, jako prezydent, który przewodniczył upokarzającemu aktowi końcowemu amerykańskiego eksperymentu w Afganistanie”.

Polskie samoloty lecą do Afganistanu. Wiadomo, ile osób jest na liście do ewakuacji

Dwa polskie samoloty wojskowe są w drodze do Afganistanu, a trzeci wystartuje wkrótce. Na liście do ewakuacji jest około 100 osób – poinformował...

zobacz więcej

Fala krytyki pod adresem Joego Bidena


W „Washington Post” stwierdzono, że dramatyczne sceny z Kabulu pozostawią na prezydenturze Bidena „nieusuwalną plamę”, a „USA Today” oceniło, że przedstawiciel Demokratów będzie się z tego tłumaczył do końca kadencji.

Zobacz także:   Francuski dziennik: Ogromna porażka wywiadu USA w Afganistanie

Telewizja Fox News opublikowała komentarz republikańskiej senator Joni Ernst potępiający „policzek dla tysięcy mężczyzn i kobiet, którzy służyli w tej wojnie” oraz „całkowite porzucenie kraju i jego mieszkańców” przez Bidena.

Ale ostre komentarze można zaleźć również w mediach z Wielkiej Brytanii. „The Sun” stwierdził, że Biden ignorował wielokrotne ostrzeżenia, a „Financial Times” dodał, iż prawdziwi sojusznicy nie zachowują się tak jak Biały Dom w tej sytuacji. „Islamistyczny fundamentalizm wrócił na tarczy” – dodaje „Daily Mail”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej