RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Klęska niemieckiej polityki wobec Afganistanu. Wyniki sondażu

Niemcy obawiają się ponownego kryzysu uchodźczego (fot. PAP/EPA/AKHTER GULFAM)
Niemcy obawiają się ponownego kryzysu uchodźczego (fot. PAP/EPA/AKHTER GULFAM)

Zdecydowana większość Niemców negatywnie ocenia politykę rządu Angeli Merkel wobec Afganistanu – wynika z sondażu opublikowanego przez tygodnik „Der Spiegel”.

Ewakuacja z Afganistanu. „USA prosi Polskę o wsparcie”

Talibowie ogłaszają powołanie nowego państwa – Islamskiego Emiratu Afganistanu, a Ameryka buduje koalicję do ewakuacji swoich dawnych...

zobacz więcej

Ankietowanym zadano pytanie, czy w ich ocenie polityka Niemiec w sprawie Afganistanu zawiodła. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało aż 76 proc respondentów. Innego zdania jest zaledwie 15 proc. biorących udział w ankiecie.

Tygodnik zaznacza, że badanie rozpoczęto w piątek, jeszcze przed zdobyciem Kabulu, stolicy Afganistanu, przez talibów.

W badaniu uwzględniono też preferencje polityczne. Najmniej krytyczni wobec polityki rządu względem Afganistanu są sympatycy CDU (62 proc), później FDP (77 proc.), AfD (79 proc.), SPD (81 proc). Z kolei najbardziej krytyczni są wyborcy Zielonych i lewicowej Die Linke.

Uczestnikom badania zadano też pytanie o możliwy kryzys uchodźczy. Aż 79 proc. respondentów jest zdania, że Niemcy nie są odpowiednio przygotowane na znaczny wzrost wniosków o azyl uciekających z kraju Afgańczyków. Innego zdania jest 15 proc. badanych.

MSZ Niemiec: Rząd podtrzymuje swą historyczną odpowiedzialność za zbrodnie w Polsce

Rząd Federalny podtrzymuje swoją historyczną odpowiedzialność za zbrodnie narodowosocjalistycznych Niemiec w Polsce – odpowiada niemiecki MSZ na...

zobacz więcej

W poniedziałek na konferencji prasowej kanclerz Angela Merkel mówiła, że rozwój wypadków w Afganistanie „jest gorzki, dramatyczny i straszny”.

Zapowiedziała, że Niemcy zrobią wszystko, co możliwe, by ewakuować Afgańczyków, którzy pracowali dla nich na miejscu. Jednocześnie przyznała, że to, czy ewakuacje będą mogły zostać przeprowadzone, zależy „od sytuacji w Kabulu”. – Niestety, to już nie jest w naszych rękach – dodała.

Merkel dała też do zrozumienia, że rząd federalny nie ma zamiaru przyjmować do Niemiec większej liczby uchodźców z Afganistanu. – Naszym głównym celem jest zaoferowanie perspektywy tym, którzy pomogli nam bezpośrednio – wyjaśniła.

Inni powinni „znaleźć bezpieczne miejsce pobytu” w regionie. W tym celu Niemcy mogłyby zaoferować wsparcie dla państw sąsiadujących z Afganistanem, które przyjmą uchodźców z tego kraju. – Pomoc musi być udostępniona państwom sąsiadującym z Afganistanem tak szybko, jak to możliwe – podkreśliła kanclerz.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej