RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Polsce grozi kryzys humanitarny? „Perfidne działanie reżimu Łukaszenki”

Setki nielegalnych imigrantów zatrzymała SG w ostatnich dniach (fot. Straż Graniczna)
Setki nielegalnych imigrantów zatrzymała SG w ostatnich dniach (fot. Straż Graniczna)

Presja Białorusi będzie narastać. Będziemy wzmacniać ochronę na polskiej granicy – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Od kilku tygodni na polsko-białoruskiej granicy służby zatrzymują dziesiątki nielegalnych migrantów. Czy grozi nam kryzys humanitarny?

Litewska straż graniczna odsyła nielegalnych imigrantów na Białoruś

Litewska straż graniczna zaczęła odsyłać zatrzymanych tej nocy na granicy nielegalnych imigrantów z powrotem na Białoruś. Służby mogą też kierować...

zobacz więcej

Straż Graniczna informowała w ostatnich dniach kilkukrotnie o zatrzymaniach na polsko-białoruskiej granicy dużych grup nielegalnych imigrantów. Wśród nich znaleźli się m.in. obywatele Afganistanu, Iraku, Iranu i Kamerunu.

Ze statystyk pograniczników wynika, że tylko od 6 do 9 sierpnia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 349 cudzoziemców za nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi do Polski.

Od początku roku funkcjonariusze tego oddziału na polsko-białoruskiej granicy zatrzymali 871 osób, które nielegalnie przekroczyły tę granicę. W całym ubiegłym roku było to łącznie 114 osób.

Przez Białoruś do Polski. Zatrzymani nielegalni migancji z Iraku

Nielegalni imigranci szturmują granice Unii Europejskiej. Zjawisko to może mieć związek z zapowiedziami prezydenta Białorusi. Alaksandr Łukaszenka...

zobacz więcej

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik mówił w minionym tygodniu w mediach o wzmożonych w ostatnich dniach zatrzymaniach nielegalnych migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Rząd – jak mówił Wąsik – traktuje to jako reakcję na udzielenie pomocy białoruskiej sprinterce, Kryscinie Cimanouskiej. W ocenie Wąsika władze Białorusi posługują się migrantami jako „żywą bronią”.

Napływ nielegalnych imigrantów z Białorusi. Wiceszef MSZ komentuje


Do sprawy w Polskim Radiu 24 odnosił się wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Pytany, czy Polsce grozi kryzys humanitarny, oświadczył, że polskie służby są w gotowości.

– Nasza granica jest zabezpieczona. Jesteśmy w stanie to ryzyko znacząco ograniczyć – mówił Jabłoński i wskazywał, że presja będzie narastać, a Polska będzie dalej wzmacniać ochronę na granicy.

– To zaplanowane perfidne działanie reżimu Łukaszenki, który chce destabilizować państwa europejskie, postrzega je jako wrogów – wskazał.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej