RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ewakuacja z Afganistanu. „USA prosi Polskę o wsparcie”

Chaos w Kabulu (fot. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images)
Chaos w Kabulu (fot. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images)

Talibowie ogłaszają powołanie nowego państwa – Islamskiego Emiratu Afganistanu, a Ameryka buduje koalicję do ewakuacji swoich dawnych współpracowników i prosi Warszawę o wsparcie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Samolot armii USA zabrał z Kabulu pięciokrotnie więcej pasażerów niż to dopuszczalne

Samolot transportowy armii USA zabrał na pokład i ewakuował z Kabulu podczas jednego lotu aż 640 afgańskich cywilów. Poinformował o tym serwis...

zobacz więcej

„Jeszcze przed upadkiem Kabulu Stany Zjednoczone poprosiły nasz rząd o przyjęcie nawet trzech tysięcy Afgańczyków, których życie jest zagrożone w związku z ofensywą talibów. To w większości tłumacze i współpracownicy sił USA. Polska na tak dużą liczbę nie jest przygotowana. Dlatego Warszawa do inicjatywy odniosła się z rezerwą” – czytamy w dzienniku.

Gazeta ustaliła, że równocześnie analizowane są jednak warianty z różnymi liczbami osób, które mogłyby trafić do Polski. Chodzi głównie o współpracowników naszej dyplomacji, wywiadu, tłumaczy i osoby pracujące dla polskiego wojska. W dalszej kolejności byliby kwalifikowani ci, którzy pracowali dla Amerykanów.

„Waszyngton na szybko skrzyknął dawnych koalicjantów z Afganistanu, aby nie doszło do ostatecznej kompromitacji USA, związanej z chaotyczną rejteradą z tego kraju” – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przypomniano poniedziałkową wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, w której zapewnił, że „nasza misja (ewakuacyjna – red.) przygotowywana również przez Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni do nas trafić, zarówno Polaków wraz z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy współpracowali z nami”. Szef polskiego rządu dodał, że „sprowadzimy wszystkich, którzy będą tego chcieli”.

Według gazety rozważane są trzy scenariusze ewakuacji. „Pierwszym jest skorzystanie z samolotów C-130E Herkules. Drugi to wykorzystanie naszego przydziału w ramach natowskiej Strategic Airlift Capability, czyli samolotów Boeing C-17 Globemaster stacjonujących na co dzień na Węgrzech na lotnisku Papa. Trzecia opcja to dogadanie się z sojusznikami, którzy wysyłają własny samolot i mogą nam użyczyć część jego ładowności” – napisano.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej