RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ucieczka afgańskich żołnierzy. Dziesiątki samolotów i śmigłowców lecą do Uzbekistanu

Masowa ucieczka afgańskich żołnierzy (fot. GettyImages/MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES, zdjęcie ilustracyjne)
Masowa ucieczka afgańskich żołnierzy (fot. GettyImages/MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES, zdjęcie ilustracyjne)

W dramatycznej sytuacji znaleźli się afgańscy żołnierze, którzy masowo uciekają do Uzbekistanu. Władze tego, graniczącego z Afganistanem kraju informują o dziesiątkach lecących samolotów i śmigłowców, na pokładzie których znajdują się żołnierze. W ostatni weekend wojska obrony pogranicza zmusiły do lądowania na lotnisku w mieście Termez 46 afgańskich maszyn - 22 samoloty wojskowe i 24 śmigłowce. Doszło także do tragicznego zderzenia uzbeckiego myśliwca z afgańskim samolotem.

Ewakuacja Bundeswehry z Kabulu. Samoloty nie mogą lądować [WIDEO]

Opóźnia się misja ewakuacyjna Bundeswehry w stolicy Afganistanu, Kabulu. Dwa wojskowe samoloty transportowe Airbus A400M zostały zatrzymane w...

zobacz więcej

Uzupełniono, że 158 afgańskich żołnierzy przekroczyło granicę z Uzbekistanem na piechotę. Z oświadczenia uzbeckiej prokuratury nie wynika jasno, gdzie obecnie znajdują się afgańskie maszyny i żołnierze, którzy wylądowali na lotnisku w mieście Termez na południu kraju, przy granicy z Afganistanem.

W niedzielę wieczorem doszło też do zderzenia afgańskiego samolotu z eskortującym go uzbeckim myśliwcem. Według prokuratury obie maszyny się rozbiły, ale piloci się katapultowali i przeżyli.

Wcześniej w poniedziałek uzbeckie ministerstwo obrony informowało, że w niedzielę jeden afgański samolot wojskowy został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy. Dwóch pilotów przeżyło upadek i znajduje się w szpitalu w ciężkim stanie – informuje agencja RIA Novosti.

W niedzielę talibowie zajęli Kabul. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił pod dowództwem USA, przejęli kontrolę nad krajem. Dotychczasowy, popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani uciekł za granicę. Talibowie kontrolują wszystkie przejścia graniczne w Afganistanie, droga powietrzna jest jedynym sposobem na ucieczkę z kraju.

Z ochranianego przez wojska USA lotniska w Kabulu trwa ewakuacja obywateli państw zachodnich i ich afgańskich współpracowników. Zawieszono połączenia cywilne, obsługiwane są tylko loty wojskowe. Na płycie lotniska tłoczą się tysiące cywilów usiłujących wydostać się z kraju. Media i świadkowie donoszą o chaosie i panice. Według anonimowych źródeł w armii USA, na lotnisku w poniedziałek zginęło siedem osób.

Czytaj także: Premier: Sprowadzimy z Afganistanu Polaków i współpracujących z nami 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej