RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tragiczne sceny w Herat. Talibowie ciągną mężczyzn ze sznurami na szyjach

Drastyczne fotografie talibów w Heracie (fot. PAP/EPA/STRINGER, tt/@TajudenSoroush)
Drastyczne fotografie talibów w Heracie (fot. PAP/EPA/STRINGER, tt/@TajudenSoroush)

Po zajęciu niemal całego Afganistanu przez talibów w mediach pojawiły się zdjęcia ukazujące dwójkę mężczyzn ze sznurami na szyjach prowadzonych ulicami Heratu przez islamskich bojowników – podał australijski portal news.com.au.

Katastrofa afgańskiego samolotu w Uzbekistanie

Afgański odrzutowiec wojskowy rozbił się w Uzbekistanie – podaje agencja Reutera. Służby badają przyczyny wypadku.

zobacz więcej

Na drastycznych zdjęciach, udostępnionych przez afgańskiego dziennikarza Bilala Sarwaya widać, że twarze pojmanych zostały pokryte sadzą. Portal wskazał, że w kraju narastają obawy, że talibowie po 20 latach ponownie narzucą brutalne prawo szariatu, a fotografie z Heratu, trzeciego co do wielkości miasta Afganistanu, pokazujące upokorzenie zatrzymanych mogą być tego dowodem.

Portal wyjaśnia, że sadza na twarzach mężczyzn to ostrzeżenie dla naruszających religijne prawo. Recydywiści ryzykują karę odcięcia ręki.

Od 2001 r., kiedy USA obaliło rządy talibów, w kraju poszerzano prawa dla kobiet i mniejszości. Według szariatu wprowadzonego w 1994 r. przez przywódcę mudżahedinów Mohammada Omara, kobiety były całkowicie podporządkowane mężczyznom, a mniejszości – prześladowane. Talibowie wprowadzili bardzo surowy system kar, m.in. organizowali publiczne egzekucje.

Zobacz także: Francuski dziennik: Ogromna porażka wywiadu USA w Afganistanie


Oczekuje się, że talibowie ogłoszą Afganistan emiratem islamskim. Po zajęciu Kabulu w niedzielę bojownicy obiecali, że ich rządy będą prowadzone pokojowo, nie będą zakłócali pracy drobnych przedsiębiorców ani wchodzili do prywatnych domów.

Zaoferowali też „amnestię” dla osób, które współpracowały z rządem afgańskim albo siłami zagranicznymi.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Portal news.com.au ma jednak doniesienia, że w niektórych regionach zajętych przez talibów, stosuje się brutalne praktyki odwetowe wobec zwolenników rządu afgańskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej