RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Dramatyczne sceny na lotnisku w Kabulu. Pojawiły się nagrania [WIDEO]

Kilka osób zginęło (fot. Sayed Khodaiberdi Sadat/Anadolu Agency via Getty Images, tt/@AmichaiStein1)
Kilka osób zginęło (fot. Sayed Khodaiberdi Sadat/Anadolu Agency via Getty Images, tt/@AmichaiStein1)

Na lotnisku w Kabulu dzieją się drastyczne sceny. Tysiące Afgańczyków próbuje uciec z kraju opanowanego przez talibów. Kilka osób zdołało przywiązać się do startującego amerykańskiego samolotu wojskowego. Część z nich spadła, co widać na nagraniach udostępnianych w sieci.

Katastrofa afgańskiego samolotu w Uzbekistanie

Afgański odrzutowiec wojskowy rozbił się w Uzbekistanie – podaje agencja Reutera. Służby badają przyczyny wypadku.

zobacz więcej

Afgańscy talibowie w niedzielę wkroczyli do Kabulu. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą USA, przejęli kontrolę nad krajem. Dotychczasowy popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani zbiegł za granicę.

W poniedziałek władze Międzynarodowego Lotniska im. Hamida Karzaja w Kabulu odwołały wszystkie loty komercyjne. W porcie lotniczym zapanował chaos.

Choć talibowie ustawili punkty kontrolne wokół lotniska i nie można tam się dostać ani wyjechać z lotniska, od rana ciągną w tym kierunku kolejne tysiące Afgańczyków.

Z lotniska wystartowało kilka samolotów m.in. amerykańskich sił powietrznych. Na nagraniach udostępnionych w sieci przez dziennikarzy widać, do jakich irracjonalnych zachowań dochodzi na płycie lotniska.

Kilka osób zdołało przywiązać się do kół jednego z samolotu, który startował. Na innym nagraniu widać, jak prawdopodobnie dwie osoby spadają z dużej wysokości odrywając się od maszyny. Agencja Asvaka podała, że chwilę później odnaleziono ciała dwóch mężczyzn na pobliskich budynkach.

Na innym nagraniu widać jak amerykańskie śmigłowce próbują spychać tłum z płyty lotniska, by umożliwić start boeingowi C-17. Jak przekazał w poniedziałek przed godziną 14 rzecznik MSZ Niemiec, z Kabulu nie startują obecnie przeznaczone do ewakuacji samoloty, bo zdesperowani ludzie, którzy chcą uciec z Afganistanu, blokują płytę lotniska.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej