RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Poseł PO: W Polsce był największy antysemityzm przed II WŚ

– Dawno historycy stwierdzili ten fakt, że obozy koncentracyjne, w których mordowało się Żydów i Polaków, powstały na terenie Polski, dlatego że w Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową – stwierdził w programie „Minęła dwudziesta” na antenie TVP Info poseł PO Artur Łącki, wzbudzając oburzenie uczestniczących w programie posłów.

Niemcy na walkę z antysemityzmem wydadzą fortunę. „Zagrożone życie Żydów”

Życie przedstawicieli społeczności żydowskiej w Niemczech od dawna nie było tak zagrożone, jak obecnie – twierdzi tamtejsza minister edukacji Anja...

zobacz więcej

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Skandaliczną wypowiedź posła PO – pomijającą m.in. takie wydarzenia jak ustawy norymberskie z 1935r., noc kryształową (niem. Kristallnacht) z 1938 r. oraz fakt, że od 1933 r. w Niemczech powstawały obozy koncentracyjne – skomentował w programie poseł PiS, sekretarz stanu MEiN dr. Tomasz Rzymkowski.

– Jestem zszokowany słowami pana posła Łąckiego. Uważam, że powinien w tej chwili przeprosić – stwierdził poseł PiS.

– Ale kogo? – zapytał poseł Łącki.

Przeprosić cały naród polski, bo te słowa są haniebne. Panie pośle, to jest ostatni moment, żeby uderzyć się w pierś i powiedzieć „przepraszam”. To co pan powiedział, to zaprzeczenie tego, że w 1933 r. w Niemczech doszedł do władzy Adolf Hitler, który rozpętał antysemicką nagonkę – stwierdził wyraźnie zdenerwowany Rzymkowski.

– Czy pan twierdzi, że pierwsze obozy koncentracyjne, w których mordowano Żydów, powstały w Polsce, czy powstały w III Rzeszy Niemieckiej? Kto budował?! Administracja polska, Polacy – w duchu społecznej odpowiedzialności się rzucili do budowy obozów koncentracyjnych? A strażnicy w tych obozach – to było Wojsko Polskie czy Niemieckie SS (niem. Die Schutzstaffel der NSDAP – „oddział ochronny” NSDAP, organizacja zbrodnicza – red.)? Czy pan w ogóle wie, co mówi? To, co pan powiedział przed chwilą, jest haniebne, pan się powinien wstydzić – grzmiał sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

– Albo pan zacznie ze mną normalny dialog... – oponował poseł Platformy Obywatelskiej.

– Nie, proszę pana, z takimi nieukami jak pan dialogu się nie prowadzi – wybuchnął Rzymkowski. Prowadzący program red. Krzysztof Ziemiec postanowił wówczas uspokoić atmosferę i oddał głos posłowi PO.

„Jak cię złapią za rękę, mów, że to nie twoja ręka”


– Powiedziałem, że badania historyków światowych wskazują na to, że w Polsce był duży antysemityzm przed II wojną światową – powtórzył Łącki.

– Nazwiska? Jakich historyków? Socjologów? Jakich? (…) chociaż jedno, tego historyka nazwisko, na którego się pan powołuje, bo póki co to są pana słowa, haniebne – pytał oburzony Rzymkowski.

– Nieprawdą jest, że na terenie Polski powstały pierwsze, tak jak pan minister mówi, niemieckie obozy koncentracyjne – odparł z kolei Łącki. – Nieprawdą jest to, co pan minister mówi, że Polacy byli strażnikami w obozach, bo nigdy ich tam nie było – stwierdził ku zaskoczeniu uczestników programu poseł PO.

– No pan w tej chwili obraca kota ogonem. Dobrze się pan wycofuje, ja się bardzo cieszę, ale wystarczyło powiedzieć „pomyliłem się” – podsumował Rzymkowski.

Zobacz także: Wykorzystał demokrację, by stworzyć totalitaryzm. Jak Hitler zdobył pełnię władzy

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej