RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Wizy humanitarne dla osób, które współpracowały z Polską w Afganistanie

Premier poinformował o przyznaniu wiz humanitarnych dla obywateli Afganistanu  (fot. Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images)
Premier poinformował o przyznaniu wiz humanitarnych dla obywateli Afganistanu (fot. Piotr Malecki/Bloomberg via Getty Images)

Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin – poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. „Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań” – podkreślił.

Talibowie wkraczają do Kabulu „ze wszystkich stron”. Komunikat MSW Afganistanu

Talibowie są już na przedmieściach Kabulu, stolicy Afganistanu. W niedzielę rano zdobyli jeden z posterunków policji – w czasie, gdy trwa ewakuacja...

zobacz więcej

Według najnowszych doniesień medialnych talibowie przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim w Kabulu. Wcześniej w niedzielę prezydent Afganistanu Aszraf Ghani wcześniej opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu. Państwa UE i NATO ewakuują obecnie swych obywateli z Afganistanu.

Polska misja wojskowa w Afganistanie zakończyła się oficjalnie 30 czerwca. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował pomoc dla Afgańczyków, którzy współpracowali z Polakami w Afganistanie.

„W Święto Wojska Polskiego nie zapominamy o sojusznikach, zwłaszcza tych w największej potrzebie. Podjąłem decyzję o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin. Dotrzymujemy swych sojuszniczych zobowiązań” - napisał premier na Twitterze.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej