RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent: Pałac Saski musimy zwrócić Warszawie, ale nic nikomu innemu

Dzisiaj odbudowujemy Pałac Saski i musimy go zwrócić Warszawie i Polsce. Ale nic nikomu innemu nie musimy dzisiaj zwracać. I nikomu innemu nic nie jesteśmy winni. To nam są winni ogromne pieniądze za straty, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej, cały nasz naród, a także nasze miasta i wioski. To jest to, co cały czas jest niezrealizowane – powiedział prezydent Andrzej Duda, który podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Szef MON: przesądziła o losach świata

W Ossowie żołnierze Wojska Polskiego uchronili niepodległość Polski i zatrzymali marsz rosyjskiego totalitaryzmu na zachód Europy; to bitwa, która...

zobacz więcej

Andrzej Duda podkreślił podczas swojego wystąpienia, że „bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową”. – Nie my ją rozpętaliśmy, nie my uczyniliśmy szkody, byliśmy jej ofiarą – powiedział.

„Ta odbudowa dawno powinna nastąpić


Prezydent podziękował marszałek Sejmu Elżbiecie Witek oraz wszystkim parlamentarzystom za przyjęcie ustawy oraz, że mógł dopełnić procesu legislacyjnego poprzez jej podpisanie. Dodał, że postanowienie o przekazaniu ustawy do publikacji również zostało podpisane.

– Bardzo dziękuję wszystkim państwu, którzy zaangażowaliście się w sprawę odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i tych kamienic przy ulicy Królewskiej, tego zespołu budynków, który był kiedyś jednym z najważniejszych symboli Warszawy, obok Zamku Królewskiego, obok Łazienek (Królewskich), to właśnie ten zespół budynków był symbolem Warszawy – podkreślił Duda.

Jak przypomniał, przed II wojną światową był tam Sztab Generalny Wojska Polskiego, tam było Ministerstwo Spraw Zagranicznych i wiele innych instytucji. – Dzięki państwa staraniu, dzięki inicjatywie kiedyś pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, kiedy jeszcze był prezydentem Warszawy, ta sprawa powróciła – zaznaczył.

– Prawda jest taka, że ta odbudowa dawno powinna nastąpić. Ale polskie państwo cały czas przed laty podnosiło się z ruin, Warszawa podnosiła się z ruin, były inne potrzeby inwestycyjne. Potem Polska odbudowywała się na nowo po komunizmie, gospodarce rynkowej. Teraz dopiero śmiało możemy powiedzieć staje się państwem, które rzeczywiście wchodzi do ligi państw zamożnych. Także dzięki mądrej polityce, która prowadzona jest w ostatnich latach, za którą ogromnie dziękuję większości parlamentarnej i panu premierowi (Mateuszowi Morawieckiemu) – oświadczył Duda.

Święto Wojska Polskiego. Abp Guzdek: Najważniejsza broń to wierność prawdzie, odwaga i etos

– Życzę, abyście do arsenału polskiej armii nieustannie dokładali najważniejszą broń - to, co w języku wojskowym nazywa się „morale” - wierność...

zobacz więcej

Odbudowa Pałacu Saskiego


Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie jest inicjatywą prezydenta. Andrzej Duda ogłosił ją 11 listopada 2018 r. - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - jako „Deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ.

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia.

Czytaj także: Premier: Zachód nie doświadczył komunizmu, Europa zawdzięcza nam obronę cywilizacji łacińskiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej