RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Izrael już nie chce mieć ambasadora w Polsce. „Na tym się nie skończy” – grozi Jerozolima

Jair Lapid zapowiedział reakcję „skoordynowaną z Amerykanami” (fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI)
Jair Lapid zapowiedział reakcję „skoordynowaną z Amerykanami” (fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI)

Najnowsze

Popularne

„Nowy ambasador Izraela (urodzony w Moskwie Jakow Liwne - red.), który miał udać się do Warszawy, pozostanie w kraju” – poinformował szef dyplomacji państwa żydowskiego, Jair Lapid. Władze w Jerozolimie nie życzą sobie także powrotu do Izraela ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej, Marka Magierowskiego, który przebywa obecnie na urlopie w Polsce. To reakcja na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego.

„Kończy się epoka mafii reprywatyzacyjnych”. Prezydent podpisał nowelizację kpa

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych Izraela agresywnie zaatakował Polskę oskarżając ją o uchwalenie „nie po raz pierwszy antysemickich i niemoralnych ustaw”. Tymi słowami określił nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzającą w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

Jak tłumaczyli przedstawiciele władz Polski, u podstaw nowelizacji leży „potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa”. – Kończy się epoka chaosu prawnego, epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju – ocenił prezydent RP po podpisaniu ustawy o nowelizacji kpa.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Nawiązując do ataków na polską ustawę Andrzej Duda zapewnił, że „Polska nie pozwoli na instrumentalizowanie holokaustu do bieżących celów politycznych”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Mimo to Jair Lapid w swoich tweetach utożsamił nowe przepisy z „brakiem czci względem największej tragedii w historii ludzkości” i oskarżył Polskę o „antydemokratyzm”.

MSZ Izraela wydaje polecenia polskiemu ambasadorowi


„Ministerstwo Spraw zagranicznych zarekomenduje dziś Ambasadorowi Polski (Markowi Magierowskiemu – red.) kontynuację urlopu w kraju. Pozostawiony mu do dyspozycji czas winien on wykorzystać do wyjaśnienia Polakom, co holokaust oznacza dla obywateli Izraela i jak bardzo nie zamierzamy tolerować pogardy wobec tych którzy zginęli i wobec pamięci o holokauście” – napisał szef izraelskiego resortu.

„Na tym się nie skończy”


Jair oświadczył także, że „Na tym się nie skończy” ponieważ państwo żydowskie „prowadzi rozmowy z Amerykanami” na temat „sposobów późniejszej, skoordynowanej odpowiedzi”.

Przeczytaj też: Syn byłego premiera Izraela: Polacy! Obecny rząd Izraela jest nielegalny

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej