RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rekin wywołał popłoch wśród turystów na plażach w Walencji. Czy jest groźny?

Rekin na plażach w Walencji (fot. PAP/EPA/Manuel Lorenzo)
Rekin na plażach w Walencji (fot. PAP/EPA/Manuel Lorenzo)

Turyści wypoczywający na popularnych plażach w regionie Walencji uciekają w popłochu z wody na widok rekina, który od kilku dni pojawia się na Costa Blanca, w okolicy Alicante. Na razie nie wiadomo, czy jest to tylko jeden rekin, czy też kilka różnych.

Paralotniarz leciał tuż nad taflą wody. Wtedy wynurzył się rekin

Tragiczne zdarzenie u wybrzeży Jordanii. Paralotniarz został zaatakowany przez rekina, kiedy leciał tuż nad powierzchnią wody. Zwierzę odgryzło mu...

zobacz więcej

Na nagraniach zrobionych w różnych miejscowościach wybrzeża widać charakterystyczną trójkątną pletwę wystającą nad powierzchnią wody.

Przybyła na miejsce policja nakazała turystom wyjście z wody i otoczyła plaże kordonem. Służby ratunkowe pozostają w stanie pogotowia. Nie odnotowano rannych.

Z opisu dostarczonego przez jednostkę lotniczą policji wynika, że jest to gatunek rekina błękitnego, zwanego także żarłaczem błękitnym, rzadko zbliżającego się do wybrzeża.

Rekin pojawił się najpierw blisko plaży Poniente w znanej miejscowości turystycznej Benidorm, wywołując popłoch wśród kąpiących się. Dzięki akcji specjalistów z Instytutu Oceanograficznego w Walencji, którzy wypłynęli w morze pontonami, rekina zawrócono na głębokie wody. Następnego dnia, w piątek, pojawił się blisko plaż w wodach zatoki Bol Nou koło Villajoyosa (Alicante), a później był widziany w zatoce Lanuza koło El Campello (Alicante) – poinformowała agencja EFE.

Według telewizji Antena3, nie wiadomo, czy chodzi o tego samego rekina, czy też jest ich więcej. Okaz widziany w Benidorm miał ok. 3 m długości i wydawał się być zdezorientowany. Ze względów bezpieczeństwa na plażach zawieszono czasowo czerwone flagi zakazujące kąpieli.

Według Instytutu rekin błękitny występuje w Morzu Śródziemnym i zwykle nie jest groźny dla ludzi. – Nie przypływa na plaże w Benidorm, aby kogoś zjeść, nic nie zrobi, chyba że poczuje się zagrożony – powiedział biolog, Carlos Taura.

Rekin błękitny jest dość duży, może osiągnąć długość do 4 m i masę 200 kg. Poluje na ryby i morskie ptaki. Jest gatunkiem zagrożonym wymarciem.

Czytaj także: Atak rekina sprzed trzech tys. lat. Niezwykłe odkrycie naukowców 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej