RAPORT

Pogarda

Przez niedopałek spłonęło 200 ha. Dziesiątki pożarów lasów w Hiszpanii

Największe pożary lasów występują w Hiszpanii w okolicach miast Avila, Zamora i Toledo w Kastylii (fot. PAP/EPA/BRAIS LORENZO)
Największe pożary lasów występują w Hiszpanii w okolicach miast Avila, Zamora i Toledo w Kastylii (fot. PAP/EPA/BRAIS LORENZO)

Najnowsze

Popularne

Ponad 1000 strażaków i ochotników walczy w sobotnie popołudnie z około 30 pożarami lasów na terenie niemal wszystkich regionów Hiszpanii. Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, po prawie dwóch dobach udało się przejąć kontrolę nad ogniem w prowincji Ourense, w regionie Galicji, na północnym zachodzie. Spłonęło tam 200 hektarów lasu. Regionalna straż ogłosiła, że przyczyną dużego pożaru, jaki wybuchł w czwartek w położonej koło Ourense gminie Rubia, był niedopałek rzucony w pobliżu kompleksu leśnego.

Ostrzeżenie meteorologiczne o burzach. Sprawdź, czy dotyczy ciebie

Prawie całe województwo podlaskie obejmuje ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach, lokalnie z gradem, które w sobotę do godzin nocnych mają...

zobacz więcej

Władze wspólnoty autonomicznej Galicji poinformowały, że w efekcie dochodzenia ustalono, że dwa inne pożary, które wybuchły w ostatnich godzinach, zostały również spowodowane nieumyślnie przez człowieka. Śledztwo dowiodło, że źródłem pojawienia się żywiołu były iskry z hamujących pociągów, które upadły na wysuszoną upałami ściółkę.

W sobotnie popołudnie największe pożary lasów występują w Hiszpanii w okolicach Avili, Zamory i Toledo w Kastylii, gdzie zamknięto kilka lokalnych dróg.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Z powodu utrzymujących się od czwartku wysokich temperatur powietrza, przekraczających w niektórych prowincjach 40 stopni Celsjusza, władze większości regionów zakazały wstępu do lasów, a także zmechanizowanych prac rolniczych.

Sobota może w Hiszpanii okazać się najgorętszym dniem tego roku. W Montoro koło Kordowy w Andaluzji temperatura sięgnęła po południu 47,2 stopnia, w samej Kordowie było tylko o pół stopnia chłodniej. Ponad 46 stopni zmierzono także na kilku innych stacjach.

Przeczytaj również o pożarach w Turcji i pomocy polskich strażaków.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej