RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Afganistan. Amerykański wywiad: Kabul może zostać odcięty w ciągu 72 godzin

Talibowie po zajęciu stolicy kolejnej prowincji (fot.  PAP/EPA/NAWID TANHA)
Talibowie po zajęciu stolicy kolejnej prowincji (fot. PAP/EPA/NAWID TANHA)

Talibowie przejęli już niemal wszystkie najważniejsze miasta w Afganistanie i wkrótce spodziewana jest ofensywa na Kabul – stolicę kraju, gdzie mieści się wiele placówek dyplomatycznych. Pierwsza grupa amerykańskich żołnierzy dotarła już prawdopodobnie na miejsce, by pomóc w ewakuacji obywateli i dyplomatów USA z Afganistanu. Tymczasem amerykański wywiad ocenia, że Kabul może zostać odcięty przez Talibów w ciągu 72 godzin.

„Ameryka wróciła”. Komentator „FT” pisze o Afganistanie i drwi z hasła Bidena

Sytuacja w Afganistanie, która jest pochodną decyzji prezydenta USA Joe Bidena o wycofaniu wojsk z tego kraju, podważa wiarygodność jego polityki...

zobacz więcej

Do niedzieli w Kabulu ma wylądować w sumie około 3 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Mają oni ewakuować niemal 4 tysiące pracowników amerykańskiej ambasady, amerykańskich obywateli, ale także afgańskich tłumaczy, którzy pracowali z wojskami USA, a którym teraz grozi śmierć ze strony talibów.

Masowe egzekucje afgańskich żołnierzy


W Kabulu są teraz tysiące uciekinierów z innych części kraju. Afgańskie media informują, że jadą tam setki Afgańczyków z całym dobytkiem – mieszkańcy regionów, gdzie toczą się walki oraz terenów podbitych przez talibów uciekają do stolicy, która uważana jest za jedyne bezpieczne jeszcze miejsce w kraju.

ONZ alarmuje, że sytuacja humanitarna w Afganistanie jest katastrofalna. Na podbitych terenach talibowie mieli nakazać kobietom zakrywanie się od stóp do głów. Pojawiają się też doniesienia o masowych egzekucjach afgańskich żołnierzy.

Talibowie w ostatnich dniach zajęli już drugie i trzecie co do wielkości miasto Afganistanu wobec załamania się oporu sił rządowych. CNN powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie podaje, że szacunki mówią o odcięciu Kabulu przez talibów w ciągu 72 godzin. Jeśli stolica upadnie, będzie oznaczało to przejęcie przez bojowników władzy w całym kraju.

Ewakuacja dyplomatów i obywateli z Kabulu


Ewakuację obywateli oraz afgańskich tłumaczy rozpoczęła właśnie Wielka Brytania, a planują to także Hiszpania i Kanada. Kilka innych krajów, w tym Szwecja, chce do minimum zmniejszyć obsadę swoich placówek dyplomatycznych. Szef ONZ Antonio Guterres w specjalnym oświadczeniu zaapelował do talibów o wstrzymanie ofensywy, a szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Sojusz wspiera zarówno afgańskie władze jak i armię, choć nie wiadomo, co miałoby to oznaczać w sytuacji, kiedy większość wojsk NATO z Afganistanu już się wycofała.

Prawdopodobny powrót talibów do władzy zbiega się z 20. rocznicą zamachów na World Trade Center. To właśnie w ich następstwie USA wkroczyły do Afganistanu i odsunęły talibów od władzy.

Zobacz także: Spełnia się najczarniejszy scenariusz dla Afganistanu

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej