
Dalsze starania na rzecz przywrócenia świadczeń odebranych emerytom i rencistom ze służb mundurowych na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej deklarowali politycy opozycji, którzy w piątek w Katowicach spotkali się z przedstawicielami tego środowiska. – PiS dopuścił się zbrodni parlamentarnej – powiedział były dziennikarz tygodnika „Nie”, a obecnie poseł Lewicy Andrzej Rozenek.
Posłowie Lewicy proponują cofnięcie ustawy dezubekizacyjnej, która obniżyła emerytury i renty byłym funkcjonariuszom służb PRL. Pomysł wzbudził...
zobacz więcej
W piątkowej konferencji, poświęconej roli służb mundurowych w społeczeństwie obywatelskim, wzięli udział parlamentarzyści: wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka i poseł Andrzej Rozenek (oboje Lewica), posłanka Ewa Kołodziej (Koalicja Obywatelska) oraz wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe).
Podczas poprzedzającego spotkanie briefingu prasowego Kamiński uznał za optymistyczne to, że sprawa przywrócenia emerytur i rent mundurowych jednoczy przedstawicieli różnych partii opozycyjnych.
– Pokazujemy, że ten temat – temat szacunku dla ludzi, którzy ryzykowali życie dla ojczyzny, a zostali przez PiS potraktowani w sposób haniebny – nas łączy – powiedział wicemarszałek.
Chodzi o przyjętą 16 grudnia 2016 r. przez Sejm ustawę, na podstawie której obniżono świadczenia emerytalne i rentowe wszystkim, którzy choć jeden dzień służyli w PRL w formacjach, uznanych przez ustawodawcę za służące totalitarnemu państwu. Zgodnie z ustawą emerytury lub renty byłych funkcjonariuszy czy ich bliskich nie mogą być wyższe od średniego świadczenia (emerytury, renty czy renty rodzinnej), wypłacanego przez ZUS.
W Trybunale Konstytucyjnym będzie kontynuowana rozprawa ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym...
zobacz więcej
Jak mówił w piątek poseł Rozenek, bezpośrednio na skutek tej ustawy, nazywanej przez opozycję „represyjną”, śmierć poniosły 62 osoby.
– To są samobójstwa, zawały, udary mózgu, odstawienie pożywienia, odstawienie leków i inne przypadki, które wiązały się (z ustawą - przyp. red.) bezpośrednio – w wyniku stresu po otrzymaniu tzw. decyzji śmierci kończyły się zgonem osoby – mówił poseł Lewicy. Dodał, że kolejne ok. 1,5 tys. osób objętych ustawą zmarło od momentu jej wprowadzenia z powodu przewlekłych chorób czy zaawansowanego wieku.
Sytuacja, w której byli UB-ecy mają korzystać z przywilejów i profitów wynikających z ich działalności w organizacji przestępczej, to jest skandal...
zobacz więcej
Posłanka Kołodziej przypomniała obietnicę opozycji, że dotknięte tzw. ustawą dezubekizacyjną osoby nie zostaną same. – Obiecaliśmy nie porzucić mundurowych; nie pozostawimy ich samych. Dlatego nie spoczniemy, póki nie odwrócimy sytuacji, jaka ma dzisiaj miejsce, i póki nie wyrzucimy z porządku prawnego tej haniebnej ustawy –zadeklarowała posłanka KO.
– Przywrócimy do porządku prawnego godziwe, godne emerytury i renty, które sobie (mundurowi emeryci i renciści – przyp. red.) wypracowali; nie pozwolimy, by prawo działało wstecz; nie pozwolimy na to, żeby była odpowiedzialność zbiorowa; nie pozwolimy też na to, żeby nie było elementarnego zaufania obywatela do państwa i stanowionego prawa. Przywrócimy praworządność w takim rozumieniu, jak rozumiemy to w UE, w demokratycznym świecie – mówiła posłanka Kołodziej.
Senator Morawska-Stanecka oceniła, że tzw. ustawa dezubekizacyjna bez sądów czy wyroków pozbawiła „ludzi narażających swoje zdrowie i życie dla Polski słusznych świadczeń, które wypracowywali”.
Przed Sejmem odbył protest byłych pracowników służb mundurowych w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która obniżyła ich świadczenia...
zobacz więcej
Nawiązując do tematu piątkowej konferencji, poświęconej roli służb mundurowych w społeczeństwie obywatelskim, Morawska-Stanecka oceniła, że rola ta ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest – jak mówiła – „stosunek ludzi, którzy zawiadują służbami mundurowymi, do społeczeństwa obywatelskiego", widoczny w tym, „jak obywatele demonstrujący i manifestujący w obronie swoich praw są traktowani przez obecnie funkcjonujące służby mundurowe".
Senator Kamiński podkreślił, że „rolą służb mundurowych w społeczeństwie obywatelskim jest dokładnie to samo, co rolą wolnych mediów – stanie na straży naszej wolności".