RAPORT

Pogarda

Opozycja zwiera szyki. Celem przywrócenie emerytur b. milicjantom i esbekom

– PiS dopuścił się zbrodni parlamentarnej – przekonuje poseł Lewicy Andrzej Rozenek (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
– PiS dopuścił się zbrodni parlamentarnej – przekonuje poseł Lewicy Andrzej Rozenek (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Dalsze starania na rzecz przywrócenia świadczeń odebranych emerytom i rencistom ze służb mundurowych na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej deklarowali politycy opozycji, którzy w piątek w Katowicach spotkali się z przedstawicielami tego środowiska. – PiS dopuścił się zbrodni parlamentarnej – powiedział były dziennikarz tygodnika „Nie”, a obecnie poseł Lewicy Andrzej Rozenek.

Spór o cofnięcie ustawy dezubekizacyjnej. „Oni służyli dla okupanta sowieckiego”

Posłowie Lewicy proponują cofnięcie ustawy dezubekizacyjnej, która obniżyła emerytury i renty byłym funkcjonariuszom służb PRL. Pomysł wzbudził...

zobacz więcej

W piątkowej konferencji, poświęconej roli służb mundurowych w społeczeństwie obywatelskim, wzięli udział parlamentarzyści: wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka i poseł Andrzej Rozenek (oboje Lewica), posłanka Ewa Kołodziej (Koalicja Obywatelska) oraz wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe).

Podczas poprzedzającego spotkanie briefingu prasowego Kamiński uznał za optymistyczne to, że sprawa przywrócenia emerytur i rent mundurowych jednoczy przedstawicieli różnych partii opozycyjnych.

– Pokazujemy, że ten temat – temat szacunku dla ludzi, którzy ryzykowali życie dla ojczyzny, a zostali przez PiS potraktowani w sposób haniebny – nas łączy – powiedział wicemarszałek.

Chodzi o przyjętą 16 grudnia 2016 r. przez Sejm ustawę, na podstawie której obniżono świadczenia emerytalne i rentowe wszystkim, którzy choć jeden dzień służyli w PRL w formacjach, uznanych przez ustawodawcę za służące totalitarnemu państwu. Zgodnie z ustawą emerytury lub renty byłych funkcjonariuszy czy ich bliskich nie mogą być wyższe od średniego świadczenia (emerytury, renty czy renty rodzinnej), wypłacanego przez ZUS.

Co z emeryturami dla ubeków? TK bada sprawę

W Trybunale Konstytucyjnym będzie kontynuowana rozprawa ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym...

zobacz więcej

Jak mówił w piątek poseł Rozenek, bezpośrednio na skutek tej ustawy, nazywanej przez opozycję „represyjną”, śmierć poniosły 62 osoby.

– To są samobójstwa, zawały, udary mózgu, odstawienie pożywienia, odstawienie leków i inne przypadki, które wiązały się (z ustawą - przyp. red.) bezpośrednio – w wyniku stresu po otrzymaniu tzw. decyzji śmierci kończyły się zgonem osoby – mówił poseł Lewicy. Dodał, że kolejne ok. 1,5 tys. osób objętych ustawą zmarło od momentu jej wprowadzenia z powodu przewlekłych chorób czy zaawansowanego wieku.

„Obniżenie emerytur to zbrodnia parlamentarna"


Rozenek przypomniał, że wiele osób, którym zmniejszono świadczenia emerytalne i rentowe, skierowało sprawy do sądów.

– Niestety po reformie Zbigniewa Ziobry wszystkie sądy działają dosyć opieszale, więc to trwa, ale mogę powiedzieć, że gros tych spraw kończy się pozytywnie dla mundurowych, co świadczy o tym, że ten nasz protest i to, o czym mówimy od kilku lat, znajduje też potwierdzenie w wyrokach sądowych. Mamy już wiele wyroków prawomocnych, po drugiej instancji, które przywracają emerytury funkcjonariuszom – powiedział Rozenek, nazywając przyjęcie tzw. ustawy dezubekizacyjnej „zbrodnią parlamentarną".

– To była po prostu zemsta, którą PiS postanowiło wykonać na określonej grupie obywateli, nie patrząc na to, czy na jakąkolwiek karę zasługują czy nie. Było to zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej i odebranie praw nabytych – ocenił poseł Lewicy. Zwrócił uwagę, że złożony przez Lewicę projekt ustawy przywracającej emerytury i renty, nie jest w ogóle procedowany w parlamencie.

„Sytuacja, w której byli UB-ecy mają korzystać z przywilejów, to skandal”

Sytuacja, w której byli UB-ecy mają korzystać z przywilejów i profitów wynikających z ich działalności w organizacji przestępczej, to jest skandal...

zobacz więcej

Posłanka Kołodziej przypomniała obietnicę opozycji, że dotknięte tzw. ustawą dezubekizacyjną osoby nie zostaną same. – Obiecaliśmy nie porzucić mundurowych; nie pozostawimy ich samych. Dlatego nie spoczniemy, póki nie odwrócimy sytuacji, jaka ma dzisiaj miejsce, i póki nie wyrzucimy z porządku prawnego tej haniebnej ustawy –zadeklarowała posłanka KO.

– Przywrócimy do porządku prawnego godziwe, godne emerytury i renty, które sobie (mundurowi emeryci i renciści – przyp. red.) wypracowali; nie pozwolimy, by prawo działało wstecz; nie pozwolimy na to, żeby była odpowiedzialność zbiorowa; nie pozwolimy też na to, żeby nie było elementarnego zaufania obywatela do państwa i stanowionego prawa. Przywrócimy praworządność w takim rozumieniu, jak rozumiemy to w UE, w demokratycznym świecie – mówiła posłanka Kołodziej.

Senator Morawska-Stanecka oceniła, że tzw. ustawa dezubekizacyjna bez sądów czy wyroków pozbawiła „ludzi narażających swoje zdrowie i życie dla Polski słusznych świadczeń, które wypracowywali”.

Protest funkcjonariuszy służb PRL. Manifestacja w rocznicę komunistycznych masakr

Przed Sejmem odbył protest byłych pracowników służb mundurowych w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która obniżyła ich świadczenia...

zobacz więcej

Nawiązując do tematu piątkowej konferencji, poświęconej roli służb mundurowych w społeczeństwie obywatelskim, Morawska-Stanecka oceniła, że rola ta ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest – jak mówiła – „stosunek ludzi, którzy zawiadują służbami mundurowymi, do społeczeństwa obywatelskiego", widoczny w tym, „jak obywatele demonstrujący i manifestujący w obronie swoich praw są traktowani przez obecnie funkcjonujące służby mundurowe".

Senator Kamiński podkreślił, że „rolą służb mundurowych w społeczeństwie obywatelskim jest dokładnie to samo, co rolą wolnych mediów – stanie na straży naszej wolności".

Kamiński: Wszyscy wiemy, kto dziś jest wrogiem


– Tej wolności zagrażają wrogowie wewnętrzni – i my dzisiaj wiemy, kto jest wrogiem wewnętrznym polskiej wolności; i oczywiście zagrażają wrogowie zewnętrzni. Ale w przeciwieństwie do ideologii, która towarzyszy obecnej władzy, my wrogów zewnętrznych Rzeczpospolitej nie upatrujemy na Zachodzie – a oni upatrują na Zachodzie wrogów zewnętrznych. My wrogów zewnętrznych upatrujemy wszędzie tam, gdzie są wrogowie wolności; i nie dziwi nas w ogóle, że wrogowie wolności z Polski podają sobie rękę z wrogami wolności na Wschodzie. A po to my jesteśmy razem, by im się to nie udało – powiedział wicemarszałek Senatu.

Piątkowe spotkanie w Katowicach zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Emerytów i Rencistów Policyjnych. Wzięli w nim udział m.in. emeryci i renciści służb mundurowych wraz z rodzinami z woj. śląskiego, opolskiego i małopolskiego, a także przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych. Pamięć osób, które – jak oceniają organizatorzy spotkania – zmarły w konsekwencji zmian wprowadzonych na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej, uczczono minutą ciszy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej