RAPORT

Pogarda

Obiecała Polsce zatrzymać Nord Stream 2, teraz interweniuje ws. ustawy medialnej

Administracja Bidena wycofała się z sankcji na Nord Stream 2 (fot. Shutterstock)
Administracja Bidena wycofała się z sankcji na Nord Stream 2 (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman była osobą, która rozmawiała z polskimi przedstawicielami na temat ustawy medialnej. Jeszcze niedawno obiecywała, że zrobi wszystko, by wstrzymać Nord Stream 2.

USA i Niemcy opublikowały porozumienie nt. Nord Stream 2. Do czego się zobowiązują?

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na...

zobacz więcej

„Jeszcze w ostatnich godzinach przed obradami Sejmu przedstawiciele amerykańskiego resortu dyplomacji »na bardzo wysokim szczeblu« rozmawiali z przedstawicielami władz Polski. Była to osoba nr 2 w amerykańskiej dyplomacji, zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman” – informuje PAP.

Kilka miesięcy wcześniej, gdy Republikanie, domagając się działań w sprawie Nord Stream 2, blokowali jej nominację na to stanowisko, zapewniała, że zrobi wszystko, by zatrzymać budowę gazociągu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Nie mam władzy, by podejmować takie decyzje samodzielnie, ale mogę powiedzieć, że zrobię wszystko, by projekt Nord Stream 2 nie szedł naprzód. Wiem, że nasza administracja przyjmie radę, by iść naprzód ze wszelkimi działaniami prawnymi, które mają zatrzymać ten gazociąg – zapewniała w marcu podczas przesłuchania senackiego.

Później administracja Joego Bidena zmieniła zdanie i wycofała się z sankcji przeciw Nord Stream 2. Waszyngton zawarł z Berlinem porozumienie, w ramach którego Niemcy mają podjąć działania przeciw Rosji, gdyby ta wykorzystywała kwestię tranzytu gazu do szantażowania Ukrainy.

Zdaniem ekspertów to bardzo niebezpieczna decyzja, której dalekosiężną konsekwencją może być nawet pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej