RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Lucyfer dotrze do Polski? Weekend będzie upalny [PROGNOZA]

Podczas upałów trzeba pamiętać o nawadnianiu (fot. PAP/EPA/J.J. GUILLEN)
Podczas upałów trzeba pamiętać o nawadnianiu (fot. PAP/EPA/J.J. GUILLEN)

Wyż Lucyfer, który przyniósł ekstremalnie wysokie temperatury w Europie, nadciąga nad Polskę. W środę w rejonie miasta Syrakuzy na Sycylii termometry wskazały 48,8 stopni. Jak podają włoskie media, to europejski rekord upału. – Tak gorące powietrze nie dotrze do Polski – uspokaja rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Parasol czy okulary przeciwsłoneczne? Pogoda na czwartek [PROGNOZA]

W czwartek przelotne opady deszczu mogą wystąpić na północy i północnym wschodzie kraju. W pozostałej części kraju będzie sucho, pogodnie, z...

zobacz więcej

Jak dodaje, synoptycy spodziewają się co najwyżej 33 st. – Najcieplej będzie w niedzielę na południowym zachodzie, gdzie prognozujemy 33 st., na pozostałym obszarze od 30 do 32 – zapowiada rzecznik IMGW.

Upał napłynie najpierw nad Polskę południowo-zachodnią. Walijewski mówi, że tam już jutro temperatura wzrośnie do 30 st. Upały jednak nie potrwają długo.

– W poniedziałek od północy będzie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie, a we wtorek obejmie ono cały kraj – mówi przedstawiciel IMGW.

Jaka temperatura?


W czwartek temperatura maksymalna wyniesie: od 20-22 st. na północy, przez 23-24 w centrum, do 25-26 st. na południu i zachodzie. Najcieplej, bo nawet 27 st., będzie w Głogowie na Dolnym Śląsku.

– Mogą wystąpić przelotne opady deszczu na północy kraju, w tym na wybrzeżu, na Warmii i Mazurach, na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Ale będzie to deszcz słaby – zapewnia Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW.

Perseidy na niebie


W nocy z czwartku na piątek na niebie będzie można obserwować Perseidy. Główny spektakl będzie miał miejsce między godz. 2 a 4.30, w tych godzinach można będzie zaobserwować najwięcej meteorów i będą najjaśniejsze. IMGW wskazuje, że pogoda będzie sprzyjać patrzącym w niebo.

Tegoroczne maksimum aktywności roju Perseidów zbiega się z praktycznie bezksiężycową nocą – informuje instytut. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej