RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Japonia: Burmistrz „ugryzł” medal IO. Poskarżyły się tysiące

Burmistrz Takashi Kawamura spotkał się z krytyką swego zachowania (fot. KYODO/Reuters/Forum)
Burmistrz Takashi Kawamura spotkał się z krytyką swego zachowania (fot. KYODO/Reuters/Forum)

Władze japońskiego miasta Nagoja otrzymały tysiące skarg na zachowanie burmistrza, który na spotkaniu z softbalistką Miu Goto ugryzł jej złoty medal olimpijski. Zawodniczka otrzyma nowy medal – podała agencja Kyodo, cytując anonimowe źródło.

Kot odstraszył niedźwiedzia [WIDEO]

W zwykłym kocie domowym odezwał się nieustraszony wojownik. Grupa wędkarzy nagrała, jak milusiński odstraszył niedźwiedzia, który chciał podejść do...

zobacz więcej

Według tego źródła w procedurę wymiany medalu zaangażowany jest MKOl, Japoński Komitet Olimpijski i organizatorzy Igrzysk w Tokio, a sama softballistka wyraziła na to zgodę.

Decyzja zapadła w związku z falą krytyki pod adresem burmistrza Nagoi Takashiego Kawamury. W ubiegłym tygodniu na spotkaniu z Goto burmistrz kazał sobie założyć na szyję jej złoty medal, a następnie ugryzł go, naśladując częste zachowanie sportowców po dekoracji.

Według Kyodo urząd miasta Nagoja otrzymał w tej sprawie około 4 tys. skarg. Zachowanie burmistrza wywołało oburzenie m.in. japońskich olimpijczyków.

„Widziałem nagranie i słyszałem stuknięcie jego zębów. O swój medal bardzo dbam, żeby się nie porysował. To niewiarygodne, że Goto zachowała spokój i się nie rozgniewała. Ja bym się rozpłakał” – napisał na Twitterze judoka Naohisa Takato, który zdobył złoto w kategorii 60 kg.

Kawamura bronił się, twierdząc, że ugryzienie medalu było „wyrazem największego umiłowania” i podziwu dla jego zdobywczyni. Przeprosił jednak za „zbrukanie symbolu wieloletniej ciężkiej pracy”.

Koncern Toyota, właściciel drużyny softballowej, w której występuje Goto, ocenił działanie burmistrza jako „nieodpowiednie” i „godne ubolewania”. Tokijscy organizatorzy wielokrotnie żartobliwie przypominali na Twitterze gryzącym medale sportowcom, że „medale Tokio 2020 nie są jadalne”.

Zobacz także: O tym się mówiło. Pamiętne momenty igrzysk w Tokio

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej