RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Parasol czy okulary przeciwsłoneczne? Pogoda na czwartek [PROGNOZA]

W czwartek przelotne opady deszczu mogą wystąpić na północy i północnym wschodzie kraju. W pozostałej części kraju będzie sucho, pogodnie, z wiatrem słabym lub umiarkowanym. Termometry pokażą od 21 do nawet 27 st. – przekazała Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB.

Czwartek nadal burzowy. Gdzie zagrzmi i mocno powieje? [PROGNOZA]

Czwartkowe popołudnie w większości kraju będzie w tzw. kratkę, trochę deszczu, chmur i słońca. W rejonie Bieszczad, Podlasia i Pomorza spodziewane...

zobacz więcej

– W czwartek mogą wystąpić przelotne opady deszczu na północy kraju, w tym na wybrzeżu, na Warmii i Mazurach, na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Ale będzie to deszcz słaby – przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ze wstępnych prognoz wynika, że w czwartek w najcieplejszym momencie dnia w Gdańsku będzie około 21 st., Szczecinie i Koszalinie około 22 st., Warszawie i Łodzi 23 st., nieco cieplej – około 24-25 st. – w Lublinie, Kielcach, Krakowie i Opolu. Najcieplej, bo nawet 27 st., będzie w Głogowie na Dolnym Śląsku.

Tomczuk zapewniła, że kolejne dni będą jeszcze cieplejsze, ale w weekend spodziewane są także opady deszczu i burze.

Susza hydrologiczna


W Polsce zachodniej i północno-zachodniej występuje susza hydrologiczna. Deszczu brakuje w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i w zachodnich częściach pomorskiego i łódzkiego. Jak mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, z suszą hydrologiczną mamy do czynienia, kiedy przepływy w rzekach spadają poniżej wieloletnich wartości średnich.

Teraz taką sytuację obserwujemy na 51 stacjach, z czego na jednej nigdy wcześniej przepływ nie był tak niski. Chodzi o stację Mała Noteć w miejscowości Gębice w Wielkopolsce – mówi Grzegorz Walijewski.

Jak dodaje, za sprawą dostatecznie śnieżnej zimy i częstych opadów deszczu sytuacja hydrologiczna się poprawiła.

– Pierwszego sierpnia mieliśmy 105 stacji z 515, które wskazywały na suszę hydrologiczną – mówi rzecznik IMGW. Walijewski zaznacza, że regeneracja wód podziemnych jest długotrwała.

– Ulewne deszcze, z jakimi mamy do czynienia w czasie burzy, są punktowe i krótkotrwałe; tylko na chwilę poprawiają sytuację, dlatego potrzebne są ciągłe i rozległe opady – wyjaśnia. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej